83 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Cr├ęer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 0
Hier : 0
Total : 2197

Actuellement :
Visiteur(s) : 83
Membre(s) : 0
Total :83

Administration

Derniers Visiteurs

lalem : 02h18:06
murat_erpuyan : 06h01:04
administrateu. : 20h50:50
duygu : 2 jours
cengiz-han : 2 jours

N├ętiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilit├ę de ceux qui les ont post├ęs dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera tol├ęr├ę dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Bug├╝nlere nasil geldik?
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un ├ęchange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Bug├╝nlere nasil geldik?
Aller Ó la page PrÚcÚdente  1, 2, 3, 4  Suivante

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet prÚcÚdent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 03 Aoű 2016 0:49    Sujet du message: RÚpondre en citant

Adam sormus Menderes ne yapti ki diye!!!

Citation:

Demokrasi.. Ne g├╝zel sahip ├ž─▒k─▒yoruz de─čil mi? Ellerimizde bayraklar, genci ya┼čl─▒s─▒ ├žoluk ├žocu─ču, yediden yetmi┼če t├╝m ku┼čaklar.. Herkes demokrasi ┼č├Âleninde.. ├ľyle ki n├Âbetini bile tutuyoruz..

Sahi nas─▒l olmu┼čtu da bizim memlekete demokrasi gelmi┼čti? ├ťlkemizde demokrasinin babas─▒ kimdi? Kim ilan etmi┼čti? Hat─▒rlayan var m─▒ acaba?
San─▒r─▒m iki aya┼čtan biriydi.. Hani ┼ču ultra l├╝ks yat─▒yla yola ├ž─▒k─▒p bir duble de Samsun'da i├žmek i├žin gitti─či geziden elinde Anadolu'yla d├Ânen ak┼čamc─▒.. Vurulmu┼č filan ├╝stelik.. Gazi olmu┼č.. Bilmem ka├ž tane devleti cephede alt ├╝st etmi┼č.. Biraz─▒n─▒ da gavur ─░zmir'de denize d├Âkm├╝┼č diyorlar...

Meclisin k─▒ymetini anlamak i├žin bombalanmas─▒ m─▒ gerekiyordu bilmiyorum ama meclisi kuran da ayn─▒ adam zannedersem.. Sanki ├╝lkeyi meclis kurtaracak! Devam etsene sen saltanata karde┼čim! Kim ne diyecek ki sana? Yok ille de meclis diye tutturmu┼č. Bir de yaz─▒ yazd─▒rm─▒┼č meclisin g├Âbe─čine: Egemenlik kay─▒ts─▒z ┼čarts─▒z milletindir! diye...

Hatta bir gece o kadar i├žmi┼č ki avrupaya bile yok art─▒k dedirtecek bir i┼če kalk─▒┼č─▒p kad─▒nlara bile se├žme ve se├žilme hakk─▒ vermi┼č.. Sayesinde ┼čimdi 81 ilde t├╝m meydanlarda k─▒zl─▒ erkekli demokrasi n├Âbetleri tutuluyor.. Kimsenin de akl─▒ kimseye kaym─▒yor ├╝stelik...

Hepsi tamam da.. kimdi ya bu adam? Kimdi bu eski mezar ta┼člar─▒n─▒ okuyamayal─▒m diye alfabeyi de─či┼čtiren? Ba┼č komutan k─▒sm─▒ tamam da ayn─▒ zaman da ba┼č ├Â─čretmen olan? Geometri kitab─▒ bile yazm─▒┼č olan.. Hay Allah..
Sen kalk s─▒f─▒rdan bir memleket kur.. Sen kalk can─▒n─▒ di┼čine tak, at ├╝st├╝nde hayat─▒n boyunca tek bir derdin olsun.. Sen kalk cephede mevziide sava┼čta yedi d├╝veli dize getir.. Meclis kur.. Saltanat─▒ halka teslim et.. Demokrasiyi getir.. Ge├ž milletin ba┼č─▒na okumay─▒ yazmay─▒ ├Âgret.. Kad─▒nla erke─če e┼čit haklar tan─▒.. ├çoluk ├žocu─ča bayram hediye et.. Sen gittikten sonra bir tek rak─▒ masan konu┼čulsun; an─▒laca─č─▒n resepsiyonlar hep sa─čl─▒k sorunlar─▒na denk gelsin...

Amma ve lakin.. Bu memleketin ├žimentosu sensin.. Ne kadar sars─▒l─▒rsa sars─▒ls─▒n, bu temel senin temelin.. Her ya┼čan─▒lan olayda, hangi d├╝┼č├╝ncede olursa olsun, isteseler de istemeseler de, asl─▒nda herkes senin a├žt─▒─č─▒n yolda..
Senin na├žiz v├╝cudun toprak oldu.. Fakat T├╝rkiye Cumhuriyeti (TC) ilelebet payidar kalacakt─▒r...

Mekan─▒n cennet olsun...

Gazi Mustafa Kemal Atat├╝rk'├╝n y├╝ce hat─▒ras─▒na...

En derin sevgi ve sayg─▒lar─▒mla..
Dr. Kinyas Kartal,

├ľNEML─░ NOT: DEDES─░ K─░NYAS KARTAL VAN'DA A├×─░RET RE─░S─░ OLUP 200'DEN FAZLA K├ľY├ť OLAN B─░R A├ÉA ─░D─░.

A├×A├ÉIDA DA KEND─░ ─░T─░RAFLARI ...
YORUM S─░Z─░N...

1- “K├ľY ENST─░T├ťLER─░N─░ BEN KAPATTIRDIM.. K─░NYAS KARTAL”YORUMSUZ..
K├Ây Enstit├╝leri neden kapat─▒ld─▒? CEVAP, kapatt─▒ranlardan biri, (K─░NYAS KARTAL)’DAN GEL─░YOR..
“Ben kapatt─▒rd─▒m k├Ây enstit├╝lerini. Ben toprak a─čas─▒y─▒m. 200’e yak─▒n k├Ây├╝m var.
Bu k├Âylerdeki halk bana tapar. Ne i┼či varsa bana sorar.” Kinyas Kartal
Bir gazete yazar─▒n─▒n d├Ânemin Van milletvekili Kinyas KARTAL ile yapt─▒─č─▒ bir r├Âportaj :
– K├Ây enstit├╝leri KOM├ťN─░ST YET─░├×T─░RD─░├É─░ i├žin mi kapat─▒ld─▒?

– HAYIR. Beni babam MOSKOVA ├ťN─░VERS─░TES─░’NDE OKUTTU kom├╝nizmin ne oldu─čunu ben gayet iyi biliyorum. K├Ây enstit├╝lerinde kom├╝nizmi bilen kimse yoktu.

– Peki, KARMA E├É─░T─░MDEN dolay─▒ m─▒ kapat─▒ld─▒?

– HAYIR. Bu da de─čil b├╝t├╝n d├╝nyada okullar karma e─čitim k─▒z erkek beraber okuyor.

– Peki ya neden?

– Ben kapatt─▒rd─▒m k├Ây enstit├╝lerini. Ben toprak a─čas─▒y─▒m. 200’e yak─▒n k├Ây├╝m var.

Bu k├Âylerdeki halk bana tapar. Ne i┼či varsa bana sorar. Evlenecek, bo┼čanacak, askere gidecek, mahkemesi nesi varsa gelir bana dan─▒┼č─▒rd─▒. Ama k├Ây enstit├╝leri a├ž─▒ld─▒ktan sonra 5 k├Ây├╝me K├ľY ENST─░T├ťS├ť MEZUNU GELD─░ ve bu k├Âylerden art─▒k K─░MSE BANA GEL─░P DANI├×MAMAYA BA├×LADI. Ben d├╝┼č├╝nd├╝m 200 k├Ây├╝m├╝n hepsine k├Ây enstit├╝s├╝ mezunu gelirse BEN─░M A├ÉALI├ÉIM NE OLUR, SIFIRA D├ť├×ER!

B├Âyleyse benim harekete ge├žmem gerekir dedim ve DO├ÉUDAK─░ B├ťT├ťN A├ÉALARA telefon ettim onlar─▒ toplad─▒m. Bir de bat─▒dan buldum ESK─░├×EH─░R’DEN EM─░N SAZAK. Sonra MENDERES’LE PAZARLI├ÉA G─░TT─░K. (Y─▒l 1950 se├žimlerin olaca─č─▒ zaman) Dedik ki;

“K├Ây Enstit├╝lerini KAPATIRSAN ┼ču g├Ârd├╝─č├╝n do─čudaki t├╝m toprak a─čalar─▒ ve bat─▒dan Emin Sazak’─▒n oylar─▒ sana. KAPATMAZSAN OY YOK” ve Menderes’te 1950’de iktidara gelir gelmez k├Ây enstit├╝lerinin temelini sarsmaya ba┼člad─▒.

Demokrat Parti iktidara geldikten sonra 27 OCAK 1954’te ├ž─▒kar─▒lan kanunla K├ľY ENST─░T├ťLER─░ KAPATILARAK g├╝n├╝m├╝ze ve gelece─če ─▒┼č─▒k sa├žacak g├╝ne┼čimiz resmen bat─▒r─▒ld─▒.

K├ľY ENST─░T├ťLER─░ KAPATILMASAYDI;
– F─▒rsat ve olanak e┼čitli─či sa─član─▒rd─▒.
– Ezberleyen ├Â─črenci de─čil de okuyan, ├╝reten, d├╝┼č├╝nen ├Â─črenciler ba┼čar─▒l─▒ olurdu.
– ├ľ─črenciler okullar─▒na cep har├žl─▒klar─▒yla de─čil emekleriyle “katk─▒” yaparlard─▒.
– Demokrasi sadece kitaplardaki tan─▒mlarda de─čil ya┼čam─▒n ta i├žinde olurdu.
– Daha nitelikli ├Â─čretmenler yeti┼čirdi.
– ├ľ─črenciler verilenle yetinmez, ara┼čt─▒r─▒r, bulur ve tart─▒┼č─▒rlard─▒.
– Bo┼č zamanlar─▒n─▒ M├ťZ─░K D─░NLEYEREK DE├É─░L ENSTR├ťMAN ├çALARAK;
tak─▒m fanatikli─či ile de─čil spor yaparak de─čerlendirirlerdi.
Biz ┼ču an sadece matematik problemlerini h─▒zl─▒ ├ž├Âzen ├žocuklar yeti┼čtiriyoruz.
Hepsi bu. ├ľtesi yok…

DerniŔre Údition par murat_erpuyan le 14 Mar 2018 2:55; ÚditÚ 1 fois
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ
SelimIII
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 07 Nov 2016 16:28    Sujet du message: RÚpondre en citant

Emin C├Âlasan S├Âzc├╝'de bir kez daha hatirlatmis. Iyi de etmis...

Idam cezasi isteyen adam benim 15 Temmuz sehidim ne olacak diye sormus... Eee ne ekersen onu bi├žersin, ne istediler de vermedik dedigine gore o sehitlerin sorumlulugu da sende.

Kopek birisini isirsa sahibinden hesap sorulur mesela...

Citation:

Durup dururken gelmedik bu g├╝nlereÔÇŽ

6 Kas─▒m 2016

Sevgili okuyucular─▒m, T├╝rkiye tam bir fa┼čist d├╝zen alt─▒nda ya┼čamaya zorlan─▒yor. Medya kurulu┼člar─▒ bas─▒l─▒yor, gazeteciler tutuklan─▒yor.
Baz─▒ milletvekilleri ter├Âre ve ter├Âr ├Ârg├╝t├╝ne destek verdikleri i├žin ayn─▒ kaderi ya┼č─▒yor ve tutuklan─▒yor.

H├╝k├╝mete bu da yetmiyor, ┼čimdi b├╝t├╝n devlet yetkilerini bir tek ┼čahs─▒n eline ve yetkisine vermek i├žin ├žaba harc─▒yor. Bunun ad─▒na da ba┼čkanl─▒k sistemi deniliyor!

* * *

├×imdi biraz geriye, ge├žmi┼č y─▒llara d├Ânelim.

T├╝rkiye bu ortama nas─▒l s├╝r├╝klendi?.. PKK ter├Âr├╝ne kimler ├žanak tuttu, kimler s├╝rekli ├Âd├╝n verip g├Ârmezden geldi?..

Bu g├╝nlere gelmemizin birinci sorumlusu ba┼č─▒m─▒zdaki iktidard─▒r.
Birka├ž k─▒sa ├Ârnek vereyim, belle─činiz tazelensin.

* * *

Bu iktidar PKK isimli ter├Âr ├Ârg├╝t├╝yle g├Âr├╝┼čme ve pazarl─▒k masalar─▒na defalarca oturdu. ├ľrne─čin tarafs─▒z ├╝lke Norve├ž'in ba┼čkenti Oslo'da yap─▒lan g├Âr├╝┼čmelerde masan─▒n bir yan─▒nda AKP h├╝k├╝meti, ├Âb├╝r yan─▒nda ├Ârg├╝t vard─▒.

T├╝rkiye'yi o g├╝nlerin M─░T M├╝ste┼čar Yard─▒mc─▒s─▒ Bayan A.G. ile birlikte yine o s─▒rada Ba┼čbakan Recep Tayyip'in Ba┼čbakanl─▒k M├╝ste┼čar Yard─▒mc─▒s─▒ olan (sonra M─░T M├╝ste┼čar─▒ yap─▒lan) Hakan Fidan temsil ediyordu.
Toplant─▒n─▒n resmi tutanaklar─▒ g├╝n├╝n birinde ├Ârg├╝t taraf─▒ndan s─▒zd─▒r─▒l─▒nca bizim h├╝k├╝met ┼čapa oturdu, s├Âyleyecek s├Âz bulamad─▒. Bayan A.G. ├Ârg├╝te hitap ediyordu:

ÔÇťB├╝t├╝n G├╝neydo─ču'yu silah deposu yapt─▒─č─▒n─▒z─▒ biliyoruz.ÔÇŁ
Biliyorlard─▒ ama ho┼čg├Âr├╝yle kar┼č─▒l─▒yorlard─▒ÔÇŽ

Ya da ellerinden bir ┼čey gelmiyordu.

* * *

Recep Tayyip h├╝k├╝metinin a├ž─▒l─▒m sa├ž─▒l─▒m s├╝reci (!) resmen ba┼člamak ├╝zere idi. ─░mral─▒'daki Apo krallar gibi ya┼čat─▒l─▒yor, cezaevi mutfa─č─▒na getirilen de─čerli a┼č├ž─▒lar ona istedi─či yemekleri ve ├Âzellikle de kebaplar─▒ haz─▒rl─▒yordu.

├ťstelik Apo yaln─▒zl─▒ktan yak─▒n─▒yordu ve buna derhal ├žare bulmak gerekirdi! ─░stedi─či be┼č PKK h├╝k├╝ml├╝s├╝, ba┼čka cezaevlerinden ─░mral─▒'ya getirilip yan─▒na verildi. ─░simleri Apo belirlemi┼čti.

* * *

Ancak a├ž─▒l─▒m─▒n (!) bu kadar─▒ yeterli de─čildi. Ba┼čka ad─▒mlar atmak gerekirdi. H├╝k├╝metle ├Ârg├╝t pazarl─▒k masas─▒na oturdu ve Kuzey Irak'ta ├╝slenmi┼č olan ter├Âristlerden y├╝zlercesi Habur s─▒n─▒r kap─▒s─▒ndan topluca giri┼č yapt─▒. ├ťzerlerinde da─č ├╝niformalar─▒ vard─▒.

Bu a┼čamada Cumhuriyet tarihinde bir rezalet, bir ilk ger├žekle┼čti. Silopi'de bir seyyar mahkeme, ├žad─▒r mahkemesi kuruldu. Bu herifler orada birka├ž saat boyunca g├╝ya yarg─▒land─▒ ve hepsi sal─▒verildi. Sonra ilk hedef Diyarbak─▒r! Otob├╝sler ge├žerken yollarda y├╝z binlerce ki┼či toplanm─▒┼čt─▒ÔÇŽ B├╝y├╝k tezah├╝rat yap─▒ld─▒ ve ter├Ârist g├╝ruhu muzaffer komutanlar edas─▒yla halk─▒ selamlad─▒.

Hem ├Ârg├╝t, hem de h├╝k├╝met bu a├ž─▒l─▒m ba┼čar─▒s─▒n─▒ (!) kutluyordu.

* * *

Ancak i┼č bu kadarla da bitmedi. ├×imdi i├žeri t─▒kt─▒klar─▒ HDP milletvekilleri ile h├╝k├╝met aras─▒nda bu kez Dolmabah├že Saray─▒'nda bir pazarl─▒k toplant─▒s─▒ ger├žekle┼čti. H├╝k├╝meti Ba┼čbakan Yard─▒mc─▒s─▒ ile ─░├ži┼čleri Bakan─▒ temsil ediyordu.

A├ž─▒l─▒m sa├ž─▒l─▒m ba┼čar─▒yla (!) s├╝r├╝yordu, devam etmesi karar─▒ al─▒nd─▒.
Bu toplant─▒ ortaya ├ž─▒k─▒nca Recep Tayyip a├ž─▒klama yapmak zorunda kald─▒:
ÔÇťBu olaydan benim haberim yoktu!ÔÇŁ

* * *

HDP'nin Diyarbak─▒r mitinginde y├╝z binlerce ki┼či vard─▒. K├╝rs├╝de Apo'nun ─░mral─▒'dan yazd─▒─č─▒ ve devletin denetiminden ge├žen mektubu okundu. Okunmas─▒n─▒ h├╝k├╝met istemi┼čti.

Yer g├Âk inliyorduÔÇŽ

Kendi k─▒├ž─▒n─▒ kurtarma pe┼činde olan Apo bar─▒┼č istiyordu.

* * *

Bu da yetmezdiÔÇŽ H├╝k├╝met bu kez yeni bir a├ž─▒l─▒m sa├ž─▒l─▒m y├Ântemi icat etti. Toplumda ├žok sevilen (!) ve sayg─▒nl─▒─č─▒ olan (!) belli yanda┼člar─▒n─▒ bir araya getirip akil (ak─▒ll─▒) insanlar toplulu─ču kurdu.

Biz aptallar─▒n kar┼č─▒s─▒na ├ž─▒kar─▒lan ekipte R─▒fat Hisarc─▒kl─▒o─člu, Lale Mansur, Murat Belge, Y─▒lmaz Erdo─čan, Etyen Mah├župyan, Do─ču Ergil, Mustafa Kumlu, Orhan Gencebay, Kadir ─░nan─▒r ve H├╝lya Ko├žyi─čit gibi birileri vard─▒.
Toplam 63 ki┼čiden olu┼čan bu seyyar tiyatro kumpanyas─▒ dokuz gruba ayr─▒ld─▒ ve b├╝t├╝n T├╝rkiye'yi gezdi.

B├╝t├╝n harcamalar─▒ devlettenÔÇŽ

Gittikleri her yerde a├ž─▒l─▒m sa├ž─▒l─▒m s├╝recine destek veren nutuklar at─▒yorlard─▒.

Ancak halk bunlar─▒ s─▒k s─▒k kovalad─▒, konu┼čma izni vermediÔÇŽVe ka├žmak zorunda kald─▒lar.

* * *

G├╝n├╝n birinde Ankara'dan Do─ču ve G├╝neydo─ču valiliklerine en ├╝st d├╝zeyden bir emirname gitti. ├çok ├Ânemlidir:

ÔÇť├ľrg├╝t├╝n kentlerde ve k─▒rsalda kazd─▒─č─▒ hendeklere ve siperlere, kurdu─ču bar─▒naklara, in┼ča edilmi┼č olan ┼čehitliklerine asla dokunulmayacak. Bir sald─▒r─▒ gelmedi─či s├╝rece asker k─▒┼člas─▒ndan, polis karakolundan d─▒┼čar─▒ya ├ž─▒kmayacakÔÇŽÔÇŁ

Valiler de yanda┼čt─▒ ve biri bile ÔÇťB├Âyle rezalet olmazÔÇŁ diyemedi.
Asker ve polis ├žekilince saha bo┼č kald─▒. Ter├Âr ├Ârg├╝t├╝ art─▒k istedi─čini yap─▒yordu. Dokunan yoktu. A├ž─▒l─▒m─▒n son a┼čamas─▒na gelmi┼čtik.
Sonras─▒n─▒ biliyorsunuz. PKK azd─▒k├ža azd─▒, k─▒rsalda ve ├Âzellikle kentlerde kanl─▒ sava┼č ba┼člad─▒. Her g├╝n her yerde silahlar ├žekiliyor, bask─▒nlar yap─▒l─▒yor, bombalar patl─▒yordu.

Nice askerimiz ve polisimiz ┼čehit d├╝┼čt├╝.

─░l merkezleri ve il├želer y─▒k─▒ld─▒, merkezler harabeye d├Ând├╝. On binlerce aile evini bark─▒n─▒ b─▒rak─▒p ka├žt─▒, mahvoldu.

* * *

Sevgili okuyucular─▒m, bu g├╝nlere i┼čte b├Âyle geldik.

Oslo, Habur, Dolmabah├že, Apo'nun mektuplar─▒, akiller kumpanyas─▒, g├Âz yumulan hendekler ve siperler, ├Ârg├╝t├╝n kurdu─ču ┼čehitliklerÔÇŽ

Bu rezaletlerin ├╝st├╝ hi├žbir zaman ├Ârt├╝lmedi. ├ľrt├╝lmeyecek ve unutulmayacak.

FET├ľ olay─▒nda da benzer durumlar─▒ ya┼čam─▒┼čt─▒k. Cemaati devlete bu iktidar yerle┼čtirdi, ┼čimdi ├╝zerine gidiyor.

PKK olay─▒na bak─▒nca da arada fark yok. Onlara y├╝z verip ┼č─▒martan, a├ž─▒l─▒m ad─▒ alt─▒nda tepemize ├ž─▒karan da ayn─▒ iktidard─▒r.

Ger├žekleri l├╝tfen bilelim, unutmayal─▒m ve unutturmayal─▒m.

cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 22 DÚc 2016 3:55    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Sene 1978, Erdo─čan hen├╝z 24 ya┼č─▒nda!

MSP (Milli Selamet Partisi) Gen├žlik Kollar─▒ ├ťyesi gen├žler, ÔÇťAk─▒nc─▒larÔÇŁ ad─▒ verilen dernekler kurmaya ba┼člad─▒lar. Art─▒k T├╝rkiyeÔÇÖde militan ─░slamc─▒ ├Ârg├╝tlenme bu dernek kanal─▒yla yap─▒l─▒yordu.

Bu arada ─░slamc─▒ gen├žlerden ─░ranÔÇÖa gidip orada e─čitim al─▒p tekrar T├╝rkiyeÔÇÖye d├Ânenlerin say─▒s─▒ s├╝rekli art─▒yordu. Bir m├╝ddet sonra bu derneklerin y├Ânetimi Humeyni hayran─▒ ─░KO (─░slam Kurtulu┼č Ordusu) mensuplar─▒n─▒n eline ge├žiyordu!

Ak─▒nc─▒lar Derne─či Genel Kurulu 8 Nisan 1978 g├╝n├╝ yap─▒ld─▒.

─░lk konu┼čmay─▒ Erbakan ÔÇťAllahuekberÔÇŁ ve ÔÇťM├╝cahid ErbakanÔÇŁ nidalar─▒ aras─▒nda yapt─▒ ve a─č─▒r sanayi hamlesini anlatt─▒.

ErbakanÔÇÖdan sonra k├╝rs├╝ye Y─▒lmaz Yal├ž─▒ner ├ž─▒kt─▒.

Bu ki┼či ÔÇťHumeyni RuhullahÔÇÖ─▒n T├╝rkiye ─░mam─▒ÔÇŁ Ali Ekber MehdipurÔÇÖun yard─▒mc─▒s─▒ idi! ErbakanÔÇÖ─▒n y├╝z├╝ne kar┼č─▒ aynen ┼čunlar─▒ s├Âyledi;
ÔÇťBug├╝n T├╝rkiyeÔÇÖde M├╝sl├╝manlar esarettedir. Vazifemiz bu esaret zincirini k─▒rmakt─▒r. Biz sanayicilikle de─čil, cihad ile g├Ârevliyiz.ÔÇŁ

Salondaki afi┼člerden biri ┼č├Âyle idi;
Kahrolsun k├╝fr├╝n zilleti/Kurulsun ─░slam Devleti/Putlar─▒ y─▒kal─▒m/
K├Âr KemalÔÇÖin putunu y─▒kal─▒mÔÇŽ
─░ranÔÇÖdaki ÔÇť─░slam FedaileriÔÇŁ ├Ârg├╝t├╝n├╝ ├Ârnek alan Ak─▒nc─▒lar, T├╝rkiyeÔÇÖnin bir├žok yerinde silah e─čitimi ald─▒klar─▒ kamplar kurdular.

BoluÔÇÖya 25 km uzakl─▒kta Demirciler K├Ây├╝ yak─▒nlar─▒ndaki ormanl─▒k arazisinde kurulan kamp, Jandarma taraf─▒ndan bas─▒ld─▒. Yakalananlardan biri Erdo─čanÔÇÖ─▒n 40 y─▒ll─▒k arkada┼č─▒, ge├žen hafta ─░zmirÔÇÖdeki Ege ve 9 Eyl├╝l Rekt├Ârlerini tehdit eden AKP Milletvekili Metin K├╝l├╝nk idi. Metin K├╝l├╝nkÔÇÖ├╝n ├╝zerinden bir tabanca, ├žad─▒r─▒nda 43 dinamit lokumu, ate┼čleme fitilleri, mermiler bulundu.

Daha sonra Metin K├╝l├╝nk Ak─▒nc─▒ Liseliler Ba┼čkan─▒, Erdo─čan ise
MSP ─░l Gen├žlik Kolu Ba┼čkan─▒ oldu.

Mehmet G├╝ney, Metin Y├╝ksel, Mehmet Ali Tekin, Metin K├╝l├╝nk,
Edip Y├╝ksel, Yakup AslanÔÇÖdan olu┼čan ekip, HumeyniÔÇÖnin T├╝rkiye ─░mam─▒ MehdipurÔÇÖa en yak─▒n ├žal─▒┼čan ekipti.

Bu ekip, ─░stiklal Mar┼č─▒m─▒z okunurken yere oturan ve Hilafet sanca─č─▒n─▒n a├ž─▒ld─▒─č─▒ Konya Mitingini de Erdo─čanÔÇÖ─▒n organizasyonunda d├╝zenlemi┼čtir.

Erdo─čanÔÇÖ─▒n, El Kaide liderlerinden G├╝lbettin HikmetyarÔÇÖ─▒n dizinin dibine ├ž├Âkt├╝─č├╝ g├╝nler de taa o zamandand─▒r!

Erdo─čanÔÇÖ─▒n ÔÇťDindar ve Kindar NesilÔÇŁ dedi─či neslin nas─▒l yeti┼čti─čini ┼čimdi anlad─▒n─▒z m─▒?
Dindar ve kindar nesil isteyenlerin bir ├Âzelli─či de utanma duygular─▒n─▒ yitirmi┼č olmalar─▒d─▒r!

-B├╝y├╝k Ortado─ču Projesine E┼čba┼čkan olan da, Amerikan askerinin 1,5 milyon M├╝sl├╝manÔÇÖ─▒n ├Âl├╝m├╝ne sebep olan da, ayn─▒ AmerikaÔÇÖya ├╝st ak─▒l deyip s├Âz├╝m ona AmerikaÔÇÖya k─▒zan da ayn─▒ ki┼či olunca bunu ne ile a├ž─▒klayaca─č─▒z?

-Suriye Devlet Ba┼čkan─▒na 6 ay arayla ÔÇťKarde┼č EsadÔÇŁ diyen de,
ÔÇťKalle┼č EsedÔÇŁ diyen de ayn─▒ a─č─▒z olunca bu tutumu neyle a├ž─▒klayaca─č─▒z?
-FET├ľ ile 11 y─▒l koyun koyuna ya┼čay─▒p onu devletin en ├Ânemli makamlar─▒na getiren ile, FET├ľÔÇÖn├╝ katil-darbeci- ajan ilan eden ayn─▒ ki┼či ise, bu davran─▒┼č─▒ ne ile izah edece─čiz?
-T├╝rk Milleti fakirle┼čip borca bat─▒r─▒l─▒rken, avro ve dolarlar─▒ ayakkab─▒ kutular─▒na istif edenler ayn─▒ kadro olursa bunu neyle izah edece─čiz?

Elbette ki t├╝m lisanlarda, t├╝m dinlerde, t├╝m ahlak anlay─▒┼člar─▒nda, t├╝m felsefi d├╝┼č├╝ncelerde bunlar─▒n ad─▒ ÔÇťUtanmazl─▒kt─▒r.ÔÇŁ

15 y─▒ll─▒k bu yalan r├╝zgar─▒na g├╝├ž verenler, ger├žeklerin sapt─▒r─▒lmas─▒na el verenler, h─▒rs─▒zl─▒─ča-yolsuzlu─ča-r├╝┼čvete yol verenler, korkular─▒ndan ellerindeki bas─▒n organlar─▒n─▒ demokrasi d├╝┼čmanlar─▒n─▒n ayaklar─▒n─▒n alt─▒na serenler T├╝rk Tarihine ÔÇťUtanmazl─▒─č─▒n-Y├╝zs├╝zl├╝─č├╝n-─░hanetinÔÇŁ

21. Y├╝zy─▒ldaki ├Ârne─čini b─▒rakm─▒┼č oldular.
Bu ay─▒p, onlar─▒n kendilerine ve 7 g├Âbek soylar─▒na yetecektirÔÇŽ

Not:
Bir kab─▒n i├žinde ne varsa, d─▒┼čar─▒ o s─▒zar. Ayd─▒nl─▒k-bar─▒┼č-dostluk-kalk─▒nma-zenginle┼čme-hak├ža payla┼čma ve medeniyet varsa bunlar s─▒zar. H─▒rs, ├╝lkesine d├╝┼čmanl─▒k, fesat, k├Ât├╝l├╝k, b├Âl├╝c├╝l├╝k varsa d─▒┼čar─▒ bunlar s─▒zar! Ba┼čka ne bekliyordunuz kiÔÇŽ

Sa─čl─▒k ve ba┼čar─▒ dileklerimle 21 Aral─▒k 2016

Rifat Serdaro─člu

cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 02 Jan 2017 1:48    Sujet du message: RÚpondre en citant

Kanada Ba┼čbakan─▒ Justin Trudeau vs Binali Y─▒ld─▒r─▒m (ALTYAZILI)

https://www.youtube.com/watch?v=GUkRbgEip6o
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 08 Jan 2017 0:27    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Bunu ya┼čad─▒m
Soner Yal├žin, Sozcu 5 Ocak 2017

Ger├žek├ži olmal─▒y─▒z.

Samimi olmal─▒y─▒z.

Yoksa bu ter├Âr belas─▒ bizi b├Âlecek.

Ya┼čad─▒─č─▒m olay─▒ anlatmal─▒y─▒m:

Robert A. Peck ad─▒n─▒ hi├ž duydunuz mu?

Amerikal─▒ diplomatt─▒. D─▒┼či┼člerine girmeden ├Ânce Amerikan Ordusu'nda g├Ârev yapt─▒.

Muhtemelen -e┼či gibi- CIA g├Ârevlisiydi.

ÔÇťDiplomatÔÇŁ kimli─čiyle Moskova'da bulundu.
K─▒br─▒s'ta ├žal─▒┼čt─▒.

Ankara'daki b├╝y├╝kel├žilikte ikinci katip olarak g├Ârev yaparken, ├çorum ve Amasya'ya geziler yap─▒p, -nedense- Aleviler'in politik g├╝c├╝ gibi konularda ara┼čt─▒rma yapt─▒!

Bu ÔÇťara┼čt─▒rmalar─▒ndanÔÇŁ k─▒sa s├╝re sonra, ├çorum'da -o g├╝ne kadar hi├ž rastlan─▒lmayan- ÔÇťM├╝sl├╝man Namusuna Sahip ├ç─▒kÔÇŁ ba┼čl─▒kl─▒ bildiri da─č─▒t─▒ld─▒. 19 May─▒s Bayram─▒'na kat─▒lan k─▒z ├Â─črencilerin k─▒yafetlerine kar┼č─▒yd─▒lar!
Bildiri ┼ču c├╝mleyle bitiyordu:
ÔÇťNe mutlu can─▒ ile, kan─▒ ile, mal─▒ ile C─░HAD edenlereÔÇŽÔÇŁ
├çorum bu bildiriyle gerildi. Ard─▒ndanÔÇŽ

MHP'li eski Bakan G├╝n Sazak, 27 May─▒s 1980'de ├Âld├╝r├╝ld├╝.
Suikast Ankara'da oldu; ama ertesi g├╝n ├çorum kar─▒┼čt─▒.
Kentin en i┼člek caddesine ├ž─▒kan ├žo─čunlu─ču gen├žlerden olu┼čan grup, ÔÇťKan─▒m─▒z aksa da zafer ─░slam─▒nÔÇŁ ve ÔÇťKana kan intikamÔÇŁ sloganlar─▒yla y├╝r├╝y├╝┼če ge├žip Alevi- solcu i┼čyerlerine sald─▒rd─▒.

Olaylar iki g├╝n s├╝rd├╝; soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ ilan edildi; olaylar duruldu.
FakatÔÇŽ ├×ehirdeki gergin atmosfer sona ermedi. Herkes tedirgindi; s├╝rekli ÔÇťkar┼č─▒ mahalleninÔÇŁ sald─▒r─▒ya ge├žece─čini konu┼čmaya ba┼člad─▒. Mahalleler silahland─▒. 40 g├╝n sonraÔÇŽ

Tarih: 4 Temmuz 1980.

Cuma namaz─▒ hen├╝z bitmi┼čti ki, ÔÇťAleviler Alaattin Camii'ne bomba att─▒ÔÇŁ diye yalan bir laf ├ž─▒kar─▒ld─▒. Bu yalan kimi cami hoparl├Âr├╝nden duyuruldu. TRT bu yalan─▒ ekrana ta┼č─▒d─▒.

├ç─▒kan olaylar sonucunda 57 ki┼či can verdi.

Bu oyunu sahneye kimler koydu?

Bir ipucu var:

Robert A. Peck, Ankara'dan hemen sonra Afganistan'da ├žal─▒┼čt─▒. G├Ârevi, cihat├ž─▒lar─▒ ├Ârg├╝tlemek oldu! Emekli oldu─ču 1989 y─▒l─▒na kadar El-Kaide ile ili┼čkileri y├╝r├╝tt├╝. (2010'da AIDS'ten ├Âld├╝!)

Bug├╝nÔÇŽ

Sadece bir ┼čehri de─čil, t├╝m T├╝rkiye'yi provoke etmek i├žin gerginlik stratejisi ilmik ilmik ├Âr├╝l├╝yorÔÇŽ

Bir ├Ârnek vereyimÔÇŽ

─░K─░ KAHVE, ─░K─░ HUKUK

─░ki kahveden iki sahne:
Birinci kahvede; c├╝bbeli sar─▒kl─▒ iki ki┼či kahvede oturanlara i├žkini-kumar─▒n k├Ât├╝l├╝─č├╝n├╝ anlat─▒yor; dinin bunlar─▒ yasaklad─▒─č─▒n─▒ tebli─č ediyor.

─░kinci kahvede; bir kad─▒n di─čeri erkek iki ki┼či kahvede oturanlara I├×─░D tehlikesinden bahsediyor; laikli─čin ├Ânemini anlat─▒yor.

─░┼čteÔÇŽ Bug├╝n T├╝rkiye'deÔÇŽ

Birinci kahvede konu┼čma yapan iki ki┼čiye hi├ž dokunulmazken; ikinci kahvede konu┼čma yapan iki ki┼či tutuklan─▒yor!

Bu fark niye?

Her iki kahvedeki konu┼čmalar─▒n alt─▒na imzas─▒n─▒ atmayacak bir ki┼či var m─▒?
Evet, i├žki-kumar─▒n k├Ât├╝l├╝─č├╝ ├╝zerine konu┼čma yapmak iyidir.
Evet, I├×─░D tehlikesine kar┼č─▒ uyan─▒k olmal─▒y─▒z; laikli─če canla sar─▒lmal─▒y─▒z demek de iyidir.

FakatÔÇŽ

─░ki kahveden iki farkl─▒ hukuk nas─▒l ├ž─▒k─▒yor?

Cevab─▒ olan var m─▒? Sanm─▒yorum!

Adalet duygusunu yok eden bu iki farkl─▒ hukuk yorumu toplumsal uzla┼čmay─▒ yok etmekle kalm─▒yor; halk─▒ gerginlik atmosferine sokuyor!
I├×─░D, FET├ľ, PKK sald─▒r─▒lar─▒na kar┼č─▒ g├╝├ž birli─či yap─▒lmas─▒ gereken bu ac─▒l─▒ s├╝re├žte toplumsal bar─▒┼č dinamitleniyor.

├çok geriye gitmeyeyim; benzerini y─▒lba┼č─▒ ├Âncesinde de g├Ârmedik mi?
Noel Baba'ya ucube sald─▒r─▒lar; pankart asmalar, bildiri da─č─▒tmalarÔÇŽ
Ayn─▒ oyun M─▒s─▒r'da da oynand─▒; H─▒ristiyan K─▒ptileri ├Âld├╝rd├╝ler; kiliselerini yakt─▒lar. Vs.

Erdo─čan, M─▒s─▒r'daki b├╝y├╝k oyunu g├Âr├╝p, Mursi'ye ÔÇťlaiklikten korkmay─▒nÔÇŁ derken, T├╝rkiye'deki provokat├Ârlere niye ses ├ž─▒karm─▒yor?

Kim ┼čuursuz

Reina sald─▒r─▒s─▒n─▒n/katliam─▒n─▒n hayat tarz─▒na yap─▒l─▒p yap─▒lmad─▒─č─▒ hararetle tart─▒┼č─▒l─▒yor.

ÔÇťSald─▒r─▒ hayat bi├žimine kar┼č─▒ yap─▒ld─▒ÔÇŁ diyenlere, -├Ârne─čin- Murat Bardak├ž─▒ bile sert├že kar┼č─▒ ├ž─▒k─▒p; ÔÇťahkam kesip bilge g├Âr├╝nmeye merakl─▒ bir-iki ┼čuursuzun keramet yumurtlamak maksad─▒yla say─▒klamalar─▒ndan ibarettirÔÇŁ diye yazd─▒.

Bir ter├Âr ├Ârg├╝t├╝n├╝n eylem amac─▒, bizi niye yo─čun tart─▒┼čma i├žine ├žekiyor?
I├×─░D'in Reina sald─▒r─▒s─▒n─▒n amac─▒ belli; T├╝rkiye'de istikrars─▒zl─▒k-kaos ├ž─▒karmak.

Ve fakat ┼ču ger├že─či de g├Âzden ka├ž─▒rmamak gerekir:

I├×─░D, bir devlettir.

Bu devletin; istihbarat birimi ÔÇťMuhaberatÔÇŁ; ve g├╝venlik birimi ÔÇťEmniyyatÔÇŁ gibi kurulu┼člar─▒ var. KezaÔÇŽ

El-Emn ed-Dahili (i├ž g├╝venlik) ile El-Emn el Harici (d─▒┼č g├╝venlik) birimleri var. YaniÔÇŽ

Rastgele ter├Âr eylemi yapm─▒yorlar. Reina sald─▒r─▒s─▒n─▒ da rastgele se├žmedi.
Evet, as─▒l amac─▒ kaos ├ž─▒karmak; ama bir de, her daim yapt─▒─č─▒ gibi sempatizan kazanmay─▒ hedefliyor.

├ç─▒kar─▒lan ÔÇťy─▒lba┼č─▒ hissiyat─▒ndanÔÇŁ yararland─▒. Hani o sosyal medyada ÔÇťoh olsunÔÇŁ diye yazanlar var ya, i┼čte I├×─░D onlar─▒ saf─▒na katmak istiyor!
Irak'ta ÔÇťS├╝nni duyarl─▒l─▒ktan faydalanmakÔÇŁ amac─▒yla -AVM bombalama gibi- benzer eylemleri yap─▒p militan kazand─▒. Yani, I├×─░D ya┼čam tarz─▒n─▒ hep hedef ald─▒; ┼čimdi T├╝rkiye'de de bunu hayata ge├žiriyor.

Gereksiz kaba tart─▒┼čmalar─▒ b─▒rak─▒p ter├Âre, emperyalizmin b├╝y├╝k oyunu'na kar┼č─▒ birlik olmal─▒y─▒z.

├çorum vb. olaylar─▒ akl─▒m─▒zdan ├ž─▒karmamal─▒y─▒z.

cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 21 FÚv 2017 2:03    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:
─░nekler y├╝z├╝nden u├ža─č─▒m─▒z yokÔÇŽ
9 Aral─▒k 2016
Bekir Coskun

Cumhuriyetin ilk y─▒llar─▒nda T├╝rkler kendi u├žaklar─▒n─▒ yapmaya ba┼člad─▒larÔÇŽ
Vecihi H├╝rku┼č gibi bir efsane havac─▒, Nuri Demira─č gibi havac─▒l─▒k i├žin b├╝t├╝n servetini yat─▒ran i┼čadamlar─▒ vard─▒ÔÇŽ
Selahattin Re┼čit Alan ilk u├žak m├╝hendisimizdiÔÇŽ Cumhuriyet kurulmu┼č, ulusal bir sevin├ž ve gurur dalga dalga eserken, yurt d─▒┼č─▒na g├Ânderilen ilk ├Â─črencilerdendiÔÇŽ
Atat├╝rk, yola ├ž─▒kt─▒klar─▒nda onlara ┼č├Âyle demi┼čti:
ÔÇťSizleri birer k─▒v─▒lc─▒m olarak g├Ânderiyorum, birer alev olarak d├ÂnmelisinizÔÇŽÔÇŁ
*
U├žak m├╝hendisi Selahattin Re┼čit Alan Eski┼čehir Tayyare tamirhanesinde i┼če ba┼člad─▒ÔÇŽ T├╝m├╝ kendi ├žizimi Nu D-36 tipi u├ža─č─▒ yapt─▒ÔÇŽ Bu arada Be┼čikta┼č'ta u├žak fabrikas─▒ kurulmu┼č, bug├╝nk├╝ Atat├╝rk Hava Alan─▒n─▒n oldu─ču yer Nuri Demira─č taraf─▒ndan e─čitim alan─▒ olarak sat─▒n al─▒nm─▒┼čt─▒ÔÇŽ
En ├Ânemli gereksinim; telsiz, telgraf, elektrik donan─▒m─▒ i├žin Dar├╝┼č┼čafaka gibi g├Âzde okullarda b├Âl├╝mler a├ž─▒lm─▒┼čt─▒ÔÇŽ
─░┼čler yolundayd─▒ÔÇŽ
1938'de THK u├žaklar─▒ sat─▒n alacak, b├Âylece yeni ├╝retime olanak sa─članacakt─▒ÔÇŽ
Kabul ve teslim i├žin son bir test istendi, Selahattin Re┼čit Alan u├ža─č─▒ ile Eski┼čehir'e do─čru havalanacakt─▒ÔÇŽ
Ama oradaki pistte bir sorun vard─▒, inekler s─▒k s─▒k piste giriyorduÔÇŽ
├çare d├╝┼č├╝n├╝ld├╝; pistin ├ževresine ineklerin giremeyece─či derinlikte bir hendek kaz─▒ld─▒ÔÇŽ
Bu iyi bir y├Ântemdi ama ├ž─▒kan topra─č─▒ hende─čin yan─▒na y─▒─čm─▒┼člard─▒ÔÇŽ
Pilot piste yakla┼čt─▒─č─▒nda topra─č─▒ fark edemedi, u├ža─č─▒n tekerlekleri topra─ča tak─▒ld─▒ ve d├╝┼čerek par├žaland─▒, Selahattin Re┼čit Alan ya┼čam─▒n─▒ yitirdiÔÇŽ
*
1950'de u├žak fabrikalar─▒ falan kapat─▒ld─▒ÔÇŽ
Bundan sonraki zamanda pistlerde hep inekler olduÔÇŽ
T├╝rkiye'nin kendi u├ža─č─▒n─▒, otomobilini, otob├╝s├╝n├╝, motorunu yapmas─▒na izin verilmediÔÇŽ
*
Geldik bu zamanaÔÇŽ
Rasat uydumuzu Ruslar, G├Âkt├╝rk-2 uydumuzu ├çinliler, birka├ž g├╝n ├Ânce G├Âkt├╝rk-1 uydumuzu Frans─▒zlar
f─▒rlatt─▒ÔÇŽ
Ayn─▒ g├╝n o Dar├╝┼čafaka'n─▒n
143 y─▒ll─▒k binas─▒n─▒ imam-hatip lisesi yapt─▒larÔÇŽ
*
U├žmak istiyorsan; art─▒k mollan─▒n ├╝flemesi ile ne kadar gidersenÔÇŽ

http://www.sozcu.com.tr/2016/yazarlar/bekir-coskun/inekler-yuzunden-ucagimiz-yok-1554643/?utm_source=yazarlar&utm_campaign=diger_yazilar&utm_medium=diger
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 12 Mar 2017 2:28    Sujet du message: RÚpondre en citant

Eh bu da bugunlere nasil geldigimizin bir a├žiklamasi sayilir :

cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 02 Avr 2017 1:07    Sujet du message: RÚpondre en citant

Bugunlere nasil geldigimizin bir gostergesi daha, aradaki fark bu kadar basit ama o kadar da keskin...

Muhsin Ertugrul, tiyatroda Ataturk'u beklemeden piyesi baslatir...

https://www.youtube.com/watch?v=ihzIcAIBuE4
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 06 Mai 2017 23:31    Sujet du message: RÚpondre en citant

Bugun ogrencilerimle bir film izledik : Devrim Arabalari

https://www.youtube.com/watch?v=l9zp_xRkiLA

Bir ka├ž yuzyil once Hazerefan Galata kulesinden Uskudar'a u├žunca kafasini cellattan zor kurtarmisti...

Cumhuriyet'in ilk doneminde tren yapabildi, u├žak yapabildi T├╝rkiye ama sonrasi gelmedi.

1961 otomobil yapti ama bu da yurumedi.

Hatta T├╝rkiye'nin kullandigi ABD'de patentli savas u├žaklarinin amerkian yazilimlarini yerine Turk yazilimlarii yapan 2 gen├ž muhendis birbiri arkasina arabalarinda olu bulundu, intihar dendi...

Butun bunlardan sonra filmden iki cumle insanin kafasina dank ediyor :

- T├╝rkiye'de hi├žbir basari cezasiz kalmaz

- Ustunde "devrim" yazan bir arabanin Turkiye sokaklarinda dolasmasina izin verilecegini mi sandiniz.
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 23 Aoű 2017 1:57    Sujet du message: RÚpondre en citant

Emre Kongar Hoca 4 makale ile ders veriyor adeta

Hangi Cumhuriyet?

1
http://bit.ly/2g4cBUs

2
http://bit.ly/2vn4eoW

3
http://bit.ly/2v4oOPX

4
http://bit.ly/2wwrR3y

itirazi olan soylesin...
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 09 Oct 2017 23:22    Sujet du message: RÚpondre en citant

Trump ile RTE gorusmesinden sonra yandas basin atip tutuyordu.

RTE ABD El├žiligi gorevlisini tutuklattirinca vize krizi basladi ve yandas bain o "komunist ve hain" Nazim Hikmete sarildi.

├ľte yandan havuz medyas─▒ yazarlar─▒ndan Nevzat ├çi├žek, ABD'nin vize karar─▒n─▒n ard─▒ndan att─▒─č─▒ tweetlerde Naz─▒m Hikmet'in ┼čiirini payla┼čt─▒.

├çi├žek ayr─▒ca "Alt─▒nc─▒ filoyu o g├╝n hep beraber denize d├Âkemedik ac─▒s─▒n─▒ toplum olarak hep beraber ├žektik umar─▒m ders alm─▒┼č─▒zd─▒r" diye yazd─▒.

ANCAK
Twitter takip├žileri ├çi├žek'e o d├Ânem bug├╝n├╝n Meclis Ba┼čkan─▒ ─░smail Kahraman'─▒n ba┼čkanl─▒─č─▒n─▒ yapt─▒─č─▒ ve AKP kadrolar─▒n─▒n b├╝y├╝k b├Âl├╝m├╝n├╝n yeti┼čti─či Milli T├╝rk Talebe Birli─či'nin (MTTB) Denizlere kar┼č─▒ ABD askerlerini savunduklar─▒n─▒ hat─▒rlatmakta gecikmedi.

cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 23 FÚv 2018 0:32    Sujet du message: RÚpondre en citant

Hoca guzel anlatmis. Allah ramet eylesin...

cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 23 FÚv 2018 0:41    Sujet du message: RÚpondre en citant

Bugunlere nasil geldik... Arsivler orada herkes ulasabilir :

Adam yine listeyi uzatmamis !

Malum bir zamanlar Apo "sayin", sehitler "kelle" idi :
https://www.youtube.com/watch?v=FPEjntxZlac

Ve Barzani, Sivan Perver Erdogan ile birlikte ayni karede :
https://www.youtube.com/watch?v=-ECjv1yIjfA

Dun boyle oldugu i├žin bugunu yasiyoruz...
murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 14 Mar 2018 2:58    Sujet du message: RÚpondre en citant

cengiz-han a Úcrit:
Emre Kongar Hoca 4 makale ile ders veriyor adeta

Hangi Cumhuriyet?

1
http://bit.ly/2g4cBUs

2
http://bit.ly/2vn4eoW

3
http://bit.ly/2v4oOPX

4
http://bit.ly/2wwrR3y

itirazi olan soylesin...

Derse devam :

Citation:

Solun yan─▒lg─▒lar─▒ ├╝zerine bir d├╝┼č├╝nce atlas─▒

Emre Kongar, Cumhuriyet 13 Mart 2018

Baz─▒ Marxistlerin ilk tarihsel yan─▒lg─▒s─▒, 1950 se├žimlerinde, sol ad─▒na, Din/Tar─▒m toplumunun temsilcisi olan Demokrat Parti’yi desteklemek oldu.
Bu yan─▒lg─▒y─▒ 1951 tevkifat─▒nda kitle halinde hapse at─▒lmakla ├Âdediler.

Ama toplum daha da a─č─▒r bedeller ├Âdedi:
Demokrasi ad─▒na, emperyalizmin de deste─čiyle, iktidara gelen Demokrat Parti, 18 Nisan 1960’ta kurdu─ču Tahkikat Enc├╝meni ile ├çok Partili D├╝zen’in ilk sivil darbesini ger├žekle┼čtirdi...

Buna tepki olarak yap─▒lan 27 May─▒s 1960 ile de, ├çok Partili D├Ânem’in ilk askeri darbesine yol a├žm─▒┼č oldu.

Ve, Marxist kimlikli ─░dris K├╝├ž├╝k├Âmer, (├╝stelik bunlar─▒ g├Ârm├╝┼č, ya┼čam─▒┼č biri olarak) “sol sa─čd─▒r, sa─č soldur” ele┼čtirisinde, Demokrat Parti’yi sola koydu.

Ke┼čke kendini solcu ya da Marxist sayan baz─▒ aymazlar─▒n yapt─▒klar─▒ siyasal hatalar orada kalsayd─▒:
Bu aymazlar, sanki dinci siyaset, (tarihten al─▒nan b├╝t├╝n derslere ra─čmen ve Marxizmin ├Âz├╝ne de kar┼č─▒ olarak) demokrasi ├╝retebilirmi┼č gibi, Erdo─čan/AKP iktidar─▒n─▒, ├╝stelik de ┼čimdi FET├ľ/ PDY denilen G├╝len Cemaati ile tam ittifak halindeyken, sonuna kadar desteklediler...

Adaleti siyasetin emrine veren, Demokratik Rejim’e ve Hukuk Devleti’ne b├╝y├╝k bir darbe vuran, 12 Eyl├╝l 2010 halkoylamas─▒ndaki de─či┼čikliklerin kabul├╝ne, “Yetmez ama ‘Evet’” slogan─▒ ile ├Ânc├╝l├╝k ettiler.
Ve ne yaz─▒k ki, bu aymazlar─▒n bir b├Âl├╝m├╝, ┼ču anda bunun bedelini yine hapisle ├Âd├╝yor.

(Ben, aynen 1951 tevkifat─▒ gibi, 2016 tevkifat─▒n─▒n da yanl─▒┼č oldu─čunu, Demokratik Hukuk Devleti’ne darbe vurdu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum.)

Sol ad─▒na, Siyasal ─░slam’─▒, “demokrat”, “ilerici”, “halk├ž─▒”, “sol” sanan ve Demokratik Cumhuriyetin alt─▒n─▒ oyan b├╝y├╝k yan─▒lg─▒n─▒n k├Âkleri nerede yat─▒yor?

Solu sa─č, sa─č─▒ sol olarak niteleme yanl─▒┼č─▒ nereden kaynaklan─▒yor?
─░┼čte bu sorular─▒n yan─▒tlar─▒n─▒ Z├╝l├ól Kalkandelen, “─░dris K├╝├ž├╝k├Âmer’in Tezleri, ─░K─░NC─░ CUMHUR─░YET├ç─░- L─░├É─░N TEMELLER─░, ─░kinci Gruptan Yetmez Ama Evet├ži Liberallere 90 Y─▒l─▒n ─░hanet Miras─▒”, adl─▒, K─▒rm─▒z─▒ Kedi Yay─▒nevi taraf─▒ndan bas─▒lan kitab─▒yla veriyor!

Z├╝l├ól Kalkandelen’e g├Âre K├╝├ž├╝k├Âmer’in temel yanl─▒┼č─▒, Osmanl─▒’n─▒n Din-Tar─▒m toplumunda ezilen k├Âyl├╝ kitlelerini, ezildikleri ve yoksul olduklar─▒ i├žin solcu sanmas─▒ ve Atat├╝rk Devrimi’ni anlayamamas─▒d─▒r. (ss. 26, 29-33)
Bu yanl─▒┼č, End├╝stri Devrimi’ni ya┼čamam─▒┼č bir toplumda, i┼č├ži s─▒n─▒f─▒n─▒n devrimci niteli─čini, tarihsel olarak yanl─▒┼č yere, Din-Tar─▒m toplumunun k├Âyl├╝ kitlelerine ve onlar─▒ dinci ├žizgide istismar eden siyasal hareketlere oturtmaya ├žal─▒┼čmas─▒ndan kaynaklan─▒yor.

Elbette bu yanl─▒┼č─▒n devam─▒ olarak, ─░stiklal Sava┼č─▒ s─▒ras─▒nda Meclis’te olu┼čan Hilafet├ži ─░kinci Grubu ve onun devam─▒ olan Terakkiperver Cumhuriyet├ži Parti’yi de “─░slamc─▒ Halk Cephesi” olarak sola koyuyor! (s. 56)
K├╝├ž├╝k├Âmer bu ├žer├ževede, T├╝rkiye’ye, Cumhuriyetin kurulu┼čundan sonra bir kez daha ├ža─č atlatarak Sosyal Refah Devleti’ni kuran 1961 Anayasas─▒’na da kar┼č─▒d─▒r. (s. 48-51)

Kalkandelen, kitab─▒n─▒n bu ikinci bask─▒s─▒na, K├╝├ž├╝k├Âmer’in tezlerini izleyenlerin, yani dinci siyasetten Demokrasi bekleme yanl─▒┼č─▒n─▒ bug├╝n de s├╝rd├╝renlerin, sol ad─▒na Erdo─čan/ AKP iktidar─▒na destek verenlerin ve bug├╝n gelinen noktada ├Âzele┼čtiri yapmak yerine, “aldat─▒ld─▒k” diyenlerin ├ž├Âz├╝mlemesini de eklemi┼č ve konuyu g├╝n├╝m├╝ze kadar getirmi┼č.
Kalkandelen’in bu kitab─▒, yak─▒n tarihimizi ve solun yanl─▒┼člar─▒n─▒ ├Â─črenmek isteyenler i├žin yol haritas─▒ belirleyen bir D├ť├×├ťNCE ATLASI niteli─činde.

murat_erpuyan
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 14 Mar 2018 3:02    Sujet du message: RÚpondre en citant

Sirmen'in bu yazisinin yeri burasi olsa gerek

Citation:

Laiklikten vazge├žmeyeg├Âr...

Ali Sirmen - Cumhuriyet, 13 Mart 2018

Son zamanlarda sa├žmalamalar─▒yla kamuoyunun dikkatlerini ├╝st├╝ne ├žeken Sosyal Doku Vakf─▒ Ba┼čkan─▒ “ehli ulema”dan Nurettin Y─▒ld─▒z’─▒n kad─▒na ┼čiddeti caiz g├Âren fetvas─▒na kar┼č─▒ Tayyip Erdo─čan tepkisini dile getirmi┼č:
- Bunlar ─░slam─▒n g├╝ncelle┼čmesini bilmiyorlar. ─░slam─▒n 14 as─▒r ├Âncesi h├╝k├╝mlerini kalk─▒p bize uygulayamazs─▒n─▒z.

Bunlar─▒ ekrandan dinlerken d├╝┼č├╝nd├╝m: Acaba ayn─▒ ┼čeyleri Kemal K─▒l─▒├ždaro─člu s├Âylese neler olurdu? Kendisine, AKP cenah─▒ndan ne su├žlamalar y├Âneltilir, nas─▒l k─▒yamet kopar─▒l─▒rd─▒?

Nitekim bu s├Âzler a─čz─▒ndan ├ž─▒kar ├ž─▒kmaz Tayyip Erdo─čan da gelecek tepkileri d├╝┼č├╝nerek hemen eklemi┼č:
- Bir├žok hoca efendi tefe koyup ├žalacak ┼čimdi beni.

Tayyip Bey hakl─▒d─▒r. Yobazl─▒─č─▒ s─▒n─▒r tan─▒mayanlar, ┼čimdi onu da hedef tahtas─▒na yerle┼čtirebilirler. Bir zamanlar ├žo─čunlu─čun d├╝┼č├╝nse hayra yormayaca─č─▒ bir olay ger├žekle┼čmi┼č ve AKP’nin lideri de dini siyasete alet eden ve sa├žma sapan konu┼čanlardan rahats─▒z olmu┼č ve onlar─▒ alenen halka ┼čik├óyet ederken, bu g├╝ruha kar┼č─▒ savunmaya ge├žmek durumunda kalm─▒┼čt─▒r.

─░slam─▒n g├╝ncelle┼čtirilmesinin gereklili─činden s├Âz edip “14 as─▒r ├Âncesi h├╝k├╝mlerini kalk─▒p bize uygulayamazs─▒n─▒z” diyen Tayyip Bey, bu hakl─▒ ├ž─▒k─▒┼č─▒ndan sonra a├ž─▒klama yapmak zorunda kald─▒:
- Dinde reform aram─▒yoruz. Dinimiz ─░slam ve kitab─▒m─▒z Kuran─▒kerim Rabbimizin emri gere─či k─▒yamete kadar caridir.

Bir zamanlar hayali bile g├╝├ž olan bu ya┼čad─▒─č─▒m─▒z olaylarda ┼ča┼čacak bir ┼čey yok.

Siyasal ya┼čam─▒ bir kere laiklik ├žizgisinden ├ž─▒kar─▒p dini siyasetin ortas─▒na, siyaseti dinin g├Âbe─čine oturttunuz mu, bu t├╝r ┼čeyler ka├ž─▒n─▒lmazd─▒r. Bir kere, toplumu, U─čur Mumcu’nun deyi┼čiyle “tarikat- ticaret- siyaset” ├╝├žgeninin, bask─▒c─▒, kahredici ├╝├žgeninin dar alan─▒ i├žine hapsetmeye ba┼člad─▒n─▒z m─▒, b├╝t├╝n bunlar olur ve birtak─▒m hikmeti kendinden menkul ki┼čiler fetvalar ya─čd─▒rarak herkesi din ad─▒na hizaya sokmaya ba┼člarlar.

- Bunlara kulak asmay─▒n! Bunlar birtak─▒m cahil c├╝hela. Siz yetkilileri dinleyin!

Bu t├╝r ├ž─▒k─▒┼člar─▒n da bir k─▒ymeti harbiyesi yoktur.

Nitekim son olaylar─▒n kayna─č─▒ndaki, 6 ya┼č─▒nda ├žocukla evlenilebilece─či fetvas─▒n─▒n, asans├Ârde halvet cinnetinin faili Nurettin Y─▒ld─▒z s─▒radan bir adam, alelade bir meczup de─čil, temel din e─čitimini ─░stanbul Gaziosmanpa┼ča ─░mam Hatip’te tamamlad─▒ktan sonra, Mekke ├ťmm├╝’l Qura ├ťniversitesi F─▒k─▒h B├Âl├╝m├╝’n├╝ bitirmi┼č, b├╝y├╝k muhaddis Abd├╝lfettah Ebu Gude, Hintli ├ólim Ebu Has’an En Nedvi ve son d├Ânem Osmanl─▒ ulemas─▒ndan Mehmet Emin Sara├ž’tan icazet alm─▒┼č ehl-i ulema’dan bir├žok ├ževrede makbul bir ki┼čidir. Hatta, Nurettin Y─▒ld─▒z devletin tepesine ┼č├Âyle seslenmek c├╝retinde bulunursa da kimse ┼ča┼č─▒rmas─▒n:
- Din konusundaki vukufunuz benimle tart─▒┼čmaya yetecek ├Âl├ž├╝de de─čildir!

Evet, bir kere toplumsal ve siyasal ya┼čamda laiklikten ayr─▒l─▒p, “tarikat - siyaset - ticaret” sarmal─▒na girmeyeg├Âr├╝n, b├╝t├╝n bunlar olur!
Tarikat egemenli─či konusunda ─░zmir Dokuz Eyl├╝l ├ťniversitesi E─čitim Fak├╝ltesi ├ľ─čretim ├ťyesi Prof. Dr. Eserg├╝l Balc─▒ ve ekibinin raporunda ┼čunlar var:
- T├╝rkiye’de belli ba┼čl─▒ 30 tarikat silsilesi ve bunlar─▒n 400 kolu var.
- ├ço─čunlu─ču ─░stanbul, Siirt, Diyarbak─▒r, Mardin, Ad─▒yaman, Batman, Van, Hakk├óri, ├×─▒rnak, Mu┼č, Bitlis, Gaziantep ve ├×anl─▒urfa olmak ├╝zere 800’├╝ a┼čk─▒n medrese bulunuyor.
- B├╝y├╝k kentlerde ka├ž apartman medresesi faaliyet g├Âsteriyor bilinmiyor.
- Tarikat okullar─▒ndaki ├Â─črenci say─▒s─▒ 210 bin.
- 4 binin ├╝zerindeki ├Âzel yurdun 2 bin 400’├╝ bir tarikata ba─čl─▒.
- D├Ârt + d├Ârt + d├Ârt uygulanmas─▒na ba┼čland─▒─č─▒ 2012’den bu yana 4 bin 22 okul kapand─▒, yerlerine tarikat okullar─▒ ge├žti.

─░┼čte manzara budur.

Ortal─▒─č─▒ din ad─▒na safsata uyduranlar sarm─▒┼čt─▒r. Ve, dinin siyasete alet edilmesinin tekelini ellerinden kapt─▒ranlar da bunlara bir ┼čey yapamamaktad─▒rlar.

Bir kez laiklikten vazge├žmeyeg├Âr, olaca─č─▒ budur!

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller Ó la page PrÚcÚdente  1, 2, 3, 4  Suivante
Page 3 sur 4

Sauter vers: