76 visiteur(s) et 0 membre(s) en ligne.
  Cr├ęer un compte Utilisateur

Utilisateurs

Bonjour, Anonyme
Pseudo :
Mot de Passe:
PerduInscription

Membre(s):
Aujourd'hui : 1
Hier : 1
Total : 2186

Actuellement :
Visiteur(s) : 76
Membre(s) : 0
Total :76

Administration

Derniers Visiteurs

murat_erpuyan : 02h02:45
BulentS : 12h38:45
cengiz-han : 16h41:13
lalem : 1 jour, 02h17:56
bendeniz : 1 jour, 02h44:35

N├ętiquette du forum

Les commentaires sont sous la responsabilit├ę de ceux qui les ont post├ęs dans le forum. Tout propos diffamatoires et injurieux ne sera tol├ęr├ę dans ces forums.

Forums d'A TA TURQUIE :: Voir le sujet - Turkiye'de kadin olmak
Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum Forums d'A TA TURQUIE
Pour un ├ęchange interculturel

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs    

Turkiye'de kadin olmak
Aller Ó la page 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Suivante

Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque
Voir le sujet prÚcÚdent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
duygu
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 16 Aoű 2011 0:11    Sujet du message: Turkiye'de kadin olmak RÚpondre en citant

Tam bir disiplin i├žinde forumlarda kadina siddet, tore cinayeti gibi bir topic a├žilmismi diye arastirdim bulamadim.

Yillar once, 2007 de birisi bir tore cinayeti haberi vermis o kadar :
http://www.ataturquie.asso.fr/modules.php?ModPath=phpBB2&ModStart=viewtopic&t=3011&t=3011&sid=8a67ef83832549af7379475a685fb452

Son gunlerde kadina siddet konusunda ├žok olay gazetelerde yer aldi, siddet goren kadinlari koruma derneklerinde bir yatagi 3 kadinin paylasmasindan tututun da sort giydi diye dovulen, ramazanda sigara i├žiyor diye siddet goren kadina kadar.

Turkiye garip ulke, kadnin basbakani oldu, isadamlari derneginin basi kadin, ├žok onemli gorevlerde yiginla kadin var ama dayak yiyek kadinlarda ├žok ├žok fazla.

Ge├ženlerde Bekir Coskun yazmisti, bir Turkle evlenen yabanci kadin kocasi tarafindan dovulunce tamam simdi Turk oldum gibi bir laf etmis. Guler misin? Aglar misin?

AKP iktidarinda da kadinin durumunun dusunulecegini sanmiyorum.

Butun bunlari yazmamin nedeni biraz evvel Hurriyet'te okdugum yazi. En ust safhadaki mahkeme tore cinayeti konusunda hafifletici neden bulursa yapacak pek bir sey kalmiyor galiba.

Evet ben Fransa'da yasiyorum, ama Turkiye dogumluyum, Turkiye'yi ├žok ├žok sevdigimi dusunuyorum ama...
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privÚ
duygu
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 16 Aoű 2011 0:11    Sujet du message: RÚpondre en citant

Uploaded with ImageShack.us
duygu
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 16 Aoű 2011 12:09    Sujet du message: RÚpondre en citant

Yine dehset veren bir haber :

Haberi okumak isterseniz
http://cumhuriyet.com.tr/?hn=269698&kw=K%F6le+pazar%FD+gibi
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 22 Aoű 2011 22:45    Sujet du message: RÚpondre en citant

Duygu hanim sizi "plajda bikinili dogmeli" fotografi goren arkadasin "sen cehennemliksin" deyisini aktaran yazinizdan beri dikkatle izliyorum bu forumlarda.
Onemli bir konuya dokunmussunuz, ama 100 kezden fazla okunmasina ragmen kimse tepki vermemis.
Artik tartismak, zitlasmak yok bu forumlarda ne yazikki.
Kimsenin vakti yok...

Ne yapalim biz bize kaldik mi diyelim?
duygu
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 02 Sep 2011 11:49    Sujet du message: RÚpondre en citant

Cengiz Bey haklisiniz. L'indiff├ęrence tue mais vraiment...

Ben de sizi takip ediyorum, bazen Wink

Selamlar, saygilar.
duygu
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 02 Sep 2011 11:55    Sujet du message: RÚpondre en citant

Konuyla ilgili bir yazi, okumak iseyenler olabilir dusuncesiyle paylasiyorum...

http://cumhuriyet.com.tr/?hn=273910
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 02 Sep 2011 22:23    Sujet du message: RÚpondre en citant

duygu a Úcrit:
Cengiz Bey haklisiniz. L'indiff├ęrence tue mais vraiment...

Ben de sizi takip ediyorum, bazen Wink

Selamlar, saygilar.

Size bir MP gonderdim, dikkatinize...
duygu
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 11 Sep 2011 9:45    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Cumhuriyet 11.09.2011
Mersin’de 8 ayda 25 kad─▒n ├Âld├╝r├╝ld├╝, 35 kad─▒n intihar etti, 320’si te┼čebb├╝ste bulundu

├×iddette korkun├ž art─▒┼č
ABİDİN YAÐMUR

MERS─░N - Mersin’de 2011 y─▒l─▒n─▒n ilk 8 ay─▒nda 25 kad─▒n ├Âld├╝r├╝ld├╝, 35 kad─▒n intihar etti, 320 kad─▒n intihar te┼čebb├╝s├╝nde bulundu. Mersin Kad─▒n Platformu S├Âzc├╝s├╝ Hacer Ko├žak, baz─▒ kad─▒n cinayetlerine intihar s├╝s├╝ verildi─čini belirterek “Kolluk g├╝├žleri ve yarg─▒, intihar vakalar─▒n─▒ tam olarak ara┼čt─▒rmal─▒” dedi. Mersin’de kad─▒n ├Ârg├╝tlerinin “Cinayetleri Durduraca─č─▒z Platformu” ad─▒ alt─▒nda ├Ârg├╝tlendi─čini ifade eden Ko├žak, kentte kad─▒n s─▒─č─▒nmaevlerinin kapasitesinin yeterli olmamas─▒n─▒n da kad─▒nlar─▒ ┼čiddet sarmal─▒na mahk├╗m etti─čine dikkat ├žekti.

Mersin Kad─▒n Platformu S├Âzc├╝s├╝ ve ─░HD Y├Ânetim Kurulu ├╝yesi Hacer Ko├žak, son bir haftada 2 kad─▒n─▒n ├Âld├╝r├╝ld├╝─č├╝ Mersin’de, kad─▒n cinayetlerinin endi┼če verici boyutlara geldi─čini s├Âyledi. Ko├žak, ┼čehirdeki kad─▒n ├Ârg├╝tlerinin, cinayetlere dikkat ├žekmek, mahkeme s├╝re├žlerinde m├╝dahil olmak, belediyelere s─▒─č─▒nmaevi kurulmas─▒ i├žin bask─▒ yapmak ve toplumda “aile i├ži ┼čiddet ├Âzel bir sorun de─čildir” yarg─▒s─▒n─▒ olu┼čturmak amac─▒yla Cinayetleri Durduraca─č─▒z Platformu ad─▒ alt─▒nda bir araya gelece─čini a├ž─▒klad─▒. Bir├žok kad─▒n cinayetinin, kad─▒nlar─▒n yeniden eve d├Ânmek zorunda kalmas─▒ nedeniyle ger├žekle┼čti─čine dikkat ├žeken Ko├žak, “Mersin’de 4 il├že belediyesi var ama bunlar─▒n kad─▒n s─▒─č─▒nmaevi yok. ├×iddet g├Âr├╝p polise ba┼čvuran kad─▒n, ailesi kabul etmedi─či ve ekonomik ba─č─▒ms─▒zl─▒─č─▒ olmad─▒─č─▒ i├žin yeniden ┼čiddet g├Ârd├╝─č├╝ evine d├Ânmek zorunda kal─▒yor. Bu da cinayetlere zemin haz─▒rl─▒yor. Bu sarmal─▒ kad─▒n s─▒─č─▒nmaevleri ile a┼čabiliriz” diye konu┼čtu.

─░ntiharlarda korkutan art─▒┼č

Mersin’de 2011 y─▒l─▒n─▒n ilk 8 ay─▒nda 35 kad─▒n─▒n intihar etti─čini 320 kad─▒n─▒n intihar te┼čebb├╝s├╝nde bulundu─čuna dikkat ├žeken Ko├žak, rakamlar─▒n ge├žen senelere g├Âre ciddi ┼čekilde artt─▒─č─▒n─▒ ifade etti. Ko├žak, “intihar s├╝s├╝ verilen kad─▒n cinayetlerinden” ┼č├╝phelendiklerini belirterek, “Cezalar art─▒nca ┼čiddeti ve cinayeti gizleme e─čiliminin artmas─▒ndan ┼č├╝phe ediyoruz. Bir├žok vakada intihar ile cinayet ay─▒rt edilemez oldu. Cinayet i┼členiyor ama intihar s├╝s├╝ veriliyor. Kolluk g├╝├žleri ve yarg─▒, intihar vakalar─▒n─▒ tam olarak ara┼čt─▒rmal─▒. G├╝n├╝m├╝zde intihar vakalar─▒n─▒n arkas─▒ndaki sebepler tam olarak incelenmiyor. Bunun somut ├Ârne─čini 3 y─▒l ├Ânce de ya┼čad─▒k. Bir gen├ž k─▒z su kuyusunda ├Âl├╝ bulundu ama olay intihar gibi yans─▒t─▒ld─▒” ┼čeklinde konu┼čtu.

duygu
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 11 Sep 2011 9:46    Sujet du message: RÚpondre en citant

Citation:

Cumhuriyet 11.09.2011
Mor ├çat─▒ Kad─▒n S─▒─č─▒na─č─▒ Vakf─▒ G├Ân├╝ll├╝s├╝ Selma Toluay: Kad─▒nlar, sahip olduklar─▒ haklar─▒n ve erkeklerle e┼čit olduklar─▒n─▒n fark─▒nda de─čiller. E─čitim kurumlar─▒ k├╝├ž├╝k ya┼čtan itibaren bu konuda e─čitimler vermeye ba┼člamal─▒

‘Kad─▒nlar fark─▒nda de─čil’

─░stanbul Haber Servisi - Kad─▒na y├Ânelik ┼čiddet, her ge├žen g├╝n art─▒yor. Kad─▒n haklar─▒ savunucular─▒na g├Âre ┼čiddetin ├Ânlenememesinin en ├Ânemli nedeni, yasalar─▒n uygulanmamas─▒, kad─▒nlar─▒n haklar─▒n─▒n fark─▒nda olmamas─▒ ve e─čitimsiz erkek. Kad─▒n Haklar─▒ Koruma Derne─či Genel Ba┼čkan─▒ Avukat G├Ân├╝l ─░┼čler, devletin bu konuda b├╝y├╝k yapt─▒r─▒mlar uygulamas─▒n─▒n ┼čart oldu─čunu s├Âyledi. Mor ├çat─▒ Kad─▒n S─▒─č─▒nma Vakf─▒ G├Ân├╝ll├╝s├╝ Selma Toluay da ┼čiddetin medya sayesinde g├Âr├╝n├╝r oldu─čunu belirtti.

Anne ├çocuk E─čitim Vakf─▒’ndan (A├çEV) Ecehan Balta ise ┼čiddete maruz kalan kad─▒n─▒n korunmad─▒─č─▒n─▒, ┼čiddet uygulayan erke─čin de cezaland─▒r─▒lmad─▒─č─▒n─▒ kaydetti.

Kad─▒n Haklar─▒ Koruma Derne─či Genel Ba┼čkan─▒ Avukat G├Ân├╝l ─░┼čler, son iki y─▒lda kad─▒na y├Ânelik ┼čiddet olaylar─▒n─▒n y├╝zde 1400 oran─▒nda artt─▒─č─▒na dikkat ├žekti. Yarg─▒├žlar─▒n yasalar─▒ uygulamad─▒klar─▒n─▒ ve ┼čiddet olay─▒na tarafs─▒z de─čil erkek g├Âz├╝yle bakt─▒klar─▒n─▒ s├Âyleyen ─░┼čler, “Ekonomik sorunlar, psikolojik bozukluklar, kad─▒nlar ve erkeklerin aile i├žinde yanl─▒┼č yeti┼čtirilmeleri de ┼čiddet olaylar─▒n─▒n di─čer nedenlerinden. Devletin bu konuda b├╝y├╝k yapt─▒r─▒mlar uygulamas─▒ ┼čart. Bunun yan─▒ s─▒ra kad─▒nlar─▒n, idari mekanizmalarda kaydade─čer roller almas─▒ gerekiyor. Kad─▒nlar─▒n, Meclis’te ve yerel y├Ânetimlerde en az y├╝zde 30 oran─▒nda temsilleri kad─▒na ┼čiddet sorununu b├╝y├╝k oranda bitirir” dedi.

Mor ├çat─▒ Kad─▒n S─▒─č─▒nma Vakf─▒ G├Ân├╝ll├╝s├╝ Selma Toluay da, “Asl─▒na bak─▒l─▒rsa kad─▒na y├Ânelik ┼čiddet zaten fazlayd─▒. Bug├╝ne ├Âzg├╝ bir ┼čey oldu─čunu d├╝┼č├╝nm├╝yorum. ├×u anda artm─▒┼č olarak g├Âr├╝nmesinin temel nedeni medya taraf─▒ndan daha ├žok ├Ânem verilip g├╝ndem maddesi yap─▒lmas─▒ndand─▒r. Tabii bunun sa─članmas─▒nda da kad─▒n ├Ârg├╝tlerinin yapt─▒─č─▒ dikkat ├žekici ├žal─▒┼čmalar ├Ânemli rol oynam─▒┼čt─▒r” dedi.

‘MEB m├╝fredata als─▒n’

Kad─▒na y├Ânelik ┼čiddetin as─▒l sebebinin kad─▒nlar─▒n sahip olduklar─▒ haklar─▒ bilmemesi oldu─čunu savunan Toluay, “Kad─▒nlar erkeklerle e┼čit olduklar─▒n─▒n fark─▒nda de─čiller. Bunu sa─člayabilmek i├žin kad─▒na k├╝├ž├╝k ya┼člardan ba┼člayarak kazan─▒lm─▒┼č haklar─▒ ve toplumsal e┼čitlikleriyle ilgili e─čitimler verilmelidir. Bu e─čitim faaliyeti Milli E─čitim Bakanl─▒─č─▒ m├╝fredat─▒ i├žinde de yer almal─▒d─▒r” dedi.

‘Erkekler korunuyor’

Anne ├çocuk E─čitim Vakf─▒ (A├çEV) ├×iddetsiz Aileler ─░├žin Baba E─čitim Projesi Koordinat├Âr├╝ Ecehan Balta ise kad─▒na y├Ânelik ┼čiddetin temel nedeninin, ┼čiddeti uygulayan erke─čin cezaland─▒r─▒lmamas─▒ ve ┼čiddete maruz kalan kad─▒n─▒n korunmamas─▒ oldu─čunu vurgulad─▒. Balta ┼č├Âyle devam etti: “Bunu a┼čman─▒n yolu yasalar─▒n tam anlam─▒yla uygulanmas─▒ndan ge├žer. Tabii kad─▒na ┼čiddetin temel nedeninin e─čitimsizlik oldu─čunu da s├Âyleyebiliriz. Kad─▒n ├Ârg├╝tlerinin neredeyse t├╝m├╝ kad─▒n─▒n haklar─▒na ve e┼čitli─čine y├Ânelik sadece kad─▒nlara e─čitim veriyor.

Ancak erke─čin de bu konuda e─čitilmesi ve bilin├žlendirilmesi gerekiyor.”

Kad─▒nlarla Dayan─▒┼čma Vakf─▒ G├Ân├╝ll├╝s├╝ Figen ├çaban ise konuyla ilgili g├Âr├╝┼člerini ┼č├Âyle ├Âzetledi: “Kad─▒na ┼čiddetin en ├Ânemli nedeni, ┼čiddetin me┼čru olarak g├Âsterilmesidir. Bunun yan─▒ s─▒ra toplum, kad─▒na ┼čiddeti su├ž olarak de─čil, aile i├ži hal olarak g├Ârmekte. Tabii bir nedeni de kad─▒nlar─▒n sosyal ve siyasal ya┼čama girmemeleri i├žin sistem taraf─▒ndan ┼čiddetin desteklenmesidir. Bu soruna y├Ânelik yasalar son d├Ânemde iyile┼čtirildi. Ancak yarg─▒├žlar taraf─▒ndan sa─čl─▒kl─▒ uygulanm─▒yor. Sorunu ├ž├Âzmek i├žin ├Âncelikle var olan yasalar─▒n sa─čl─▒kl─▒ uygulanmas─▒ gerekir.”
duygu
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 18 Sep 2011 12:06    Sujet du message: RÚpondre en citant

Actualit├ęs forumuna birakilmis bilgiyi buraya aktariyorum. Aslinda kimse burada yazdiklarimla ve buraya tasidiklarimla pek ilgilenmedi amma.

Cuneytbelmondo a Úcrit:

ÔÇťTecav├╝ze u─črayan kad─▒n evlensin yarg─▒y─▒ u─čra┼čt─▒rmas─▒n!ÔÇŁ
"Les femmes victimes de viol n'ont qu'à se marier et ne pas encombrer les tribunaux!".
Quand je lis ces nouvelles, j'ai l'impression qu'il s'agit de l'Iran. Mais non c'est bien en Turquie que ├ž├á se passe.

HSYKÔÇÖn─▒n d├╝zenledi─či yarg─▒n─▒n i┼č y├╝k├╝n├╝n azalt─▒lmas─▒ konulu ├žal─▒┼čmada, yap─▒lan ├Ânerilerden biri, ÔÇśkad─▒nlar tecav├╝zc├╝s├╝yle evlensin dava kapans─▒nÔÇÖ oldu. ├çal─▒┼čma raporunda ayr─▒ca tecav├╝ze u─črayan kad─▒nlar─▒n beden ve ruh sa─čl─▒─č─▒ raporu yerine sadece beden sa─čl─▒─č─▒ raporunu al─▒nmas─▒n─▒n yeterli oldu─ču belirtildi.

HSYK taraf─▒ndan organize edilen ÔÇśyarg─▒n─▒n h─▒zland─▒r─▒lmas─▒ ve sorunlar─▒n tespit edilmesiÔÇÖ toplant─▒s─▒nda, h├ókim ve savc─▒lar─▒n yapt─▒─č─▒ ├Ânerilerin dosyas─▒na ula┼čan Radikal GazetesiÔÇÖnden Mesut Hasan BelliÔÇÖnin haberi, HSYKÔÇÖn─▒n AKP eliyle nas─▒l bir kuruma d├Ân├╝┼čt├╝r├╝ld├╝─č├╝n├╝ g├Âzler ├Ân├╝ne seriyor.

─░lgin├ž isteklerde bulundular
Yarg─▒da durum analizi adl─▒ raporda var olan ├Âneriler ├Âncelik s─▒ralamas─▒na g├Âre Adalet Bakanl─▒─č─▒ ve ilgili kurumlara g├Ânderilecek. Rapordaki ├Ânerilerin bir k─▒sm─▒ olduk├ža ilgin├ž: ÔÇśHSYKÔÇÖn─▒n ba┼čkan─▒ sembolik olarak cumhurba┼čkan─▒ olmal─▒ÔÇÖ, ÔÇśBaz─▒ kurumlardaki d├Âner sermaye verilmesi gibi imk├ónlar tan─▒nmal─▒ÔÇÖ, ÔÇśProtokoller yap─▒larak h├ókim ve savc─▒lar─▒n buralarda ├╝cretsiz muayene edilmesi sa─članmal─▒ÔÇÖ, ÔÇśH├ókim ve savc─▒lar─▒n belli aral─▒klarla psikolojik destek almas─▒ sa─članmal─▒ÔÇÖ, ÔÇśC├╝ppeler yeniden tasarlanmal─▒ÔÇÖ gibi talep ve ├Âneriler raporda yer al─▒yor.

"Ruh sa─čl─▒─č─▒n─▒ bo┼čverin bedene bak─▒n"
Kad─▒na y├Ânelik ┼čiddete dair ise raporda yer alan ├Âneriler tam anlam─▒yla korkutucu i┼čte baz─▒ ├Âneriler: ÔÇťAdli T─▒pÔÇÖtan cinsel su├žlarla ilgili daha h─▒zl─▒ rapor alabilmek i├žin ÔÇśbeden ve ruh sa─čl─▒─č─▒n─▒n bozulup bozulmad─▒─č─▒ÔÇÖ ara┼čt─▒r─▒lmayacak bunun yerine sadece ÔÇśbeden sa─čl─▒─č─▒n─▒n bozulup bozulmad─▒─č─▒ÔÇÖ ara┼čt─▒r─▒lacak. 15 ya┼č─▒ndan k├╝├ž├╝klere kar┼č─▒ r─▒zaen cinsel ili┼čki su├žlar─▒n─▒n ceza miktarlar─▒ d├╝┼č├╝r├╝lmeli, 765 say─▒l─▒ T├╝rk Ceza KanunuÔÇÖnun 434. maddesindeki uygulama yeniden hayata ge├žirilmeli.ÔÇŁ Y├╝r├╝rl├╝kten kald─▒r─▒lan bu madde ka├ž─▒r─▒lan veya al─▒konulan kad─▒n─▒n evlenmesi halinde koca hakk─▒ndaki cezan─▒n 5 y─▒l ertelenmesini ├Âng├Âr├╝yor. Ayr─▒ca s├Âz konusu madde ma─čdurun tecav├╝zc├╝s├╝yle evlenme maddesi olarak da biliniyor.

http://haber.sol.org.tr/kadinin-gunlugu/tecavuze-ugrayan-kadin-evlensin-yargiyi-ugrastirmasin-haberi-46447
duygu
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 18 Sep 2011 12:10    Sujet du message: RÚpondre en citant

Butun kabahat kadinda gorusu asil olan.
Tecavuze ugradiysa bizi ugrastirmasin, sort giyip yumruk yediyse iyi olmus giymesin, kocasindan dayak yediyse iyi olmus kocanin vurdugu yerde gul biter cennete gider...
Kadin ortunmeyince erkek tahrik oluyor, oyleyseortunsun ama ortununce de erkek daha ├žok tahrik oluyor gizliye kapaliya ulasmak i├žin.
Kadin olmak zor !?
Cuneytbelmondo
Spammer
Spammer

MessagePostÚ le: 18 Sep 2011 15:34    Sujet du message: RÚpondre en citant

├ľzlem Albayrak'dan dindar erkeklere g├Ânderme
├ľzlem Albayrak dindar erkeklerin evlenmek i├žin idealindeki kad─▒n tipini a├ž─▒klad─▒.

Yeni┼čafak gazetesi yazar─▒ ├ľzlem Albayrak, Ak┼čam gazetesinden Eren Demir'e vermi┼č oldu─ču r├Âportajda t├╝rbana kar┼č─▒ bak─▒┼č a├ž─▒s─▒n─▒ de─čerlendirdi. Muhafazakar kesimin t├╝rbanl─▒lara y├Ânelik ele┼čtirilerine yan─▒t veren Albayrak, dindar erkeklerin idealindeki kad─▒n tipini tarif etti.
─░├×TE O R├ľPORTAJ;

S├╝slenen ├Ârt├╝l├╝ kad─▒na y├Ânelik ele┼čtirilere k├Â┼če yazar─▒ ├ľzlem Albayrak'tan tepki var. Bir d├Ânem 'laik├žilerin' ┼čimdi, dindarlar─▒n ─░slam'─▒n tek g├Âstereni ba┼č├Ârt├╝s├╝ym├╝┼č gibi davrand─▒─č─▒n─▒ vurgulayan Albayrak, 'Mecralar, '├Ârt├╝l├╝ kad─▒nlar─▒n nas─▒l bozuldu─čundan' bahseden erkeklerle doldu. Ba┼č├Ârt├╝s├╝ bu kadar kutsald─▒ da eylemlerde kutsal─▒n─▒za destek vermek yerine neden ka├žt─▒n─▒z?' diyor.
BA├×├ľRT├ťL├ť KADINLAR KINANIYOR
Ba┼č├Ârt├╝l├╝ler yeterince a├ž─▒k de─čil diye Kemalistlerin hedefiydi, ┼čimdi yeterince kapal─▒ de─čil diye dindarlar─▒n. Ba┼č├Ârt├╝l├╝leri hizaya getirme heveslisi ne ├žokmu┼č' diyorsunuz. Bu tavr─▒n nedeni ne?

Nedeni girdi─čim her ortamda ba┼č├Ârt├╝l├╝ kad─▒nlar i├žin, 'fazla modernle┼čtiler, ├žok oluyorlar art─▒k' tavr─▒yla kar┼č─▒la┼čmam. Y├╝ksek gelirlisinden d├╝┼č├╝k ├╝cretlisine, doktorundan i┼č├žisine, her s─▒n─▒ftan m├╝tedeyyin erkek Kur'an-─▒ Kerim'den bir ayete tutunuyor, o ayetin teviliyle ba┼č├Ârt├╝l├╝ kad─▒nlara vuruyor. Tamam─▒n─▒n tesett├╝r├╝ gerekti─či gibi ta┼č─▒d─▒─č─▒ iddias─▒nda de─čilim. Ama bu konu, modernizm kar┼č─▒s─▒nda erkek-kad─▒n t├╝m M├╝sl├╝manlar─▒n de─či┼čimiyle birlikte ele al─▒nmad─▒─č─▒nda sadece kad─▒n─▒ hedef al─▒r hale geliyor. ─░slam'─▒n tek g├Âstereninin ba┼č├Ârt├╝s├╝ oldu─čunu varsayman─▒n, laik├žileri ne t├╝r ├Ânlemler almaya itti─čini g├Ârd├╝k. ├×imdi ayn─▒ refleksi dindar kesim veriyor, tek farkla ki ba┼č├Ârt├╝l├╝ kad─▒nlar giyimlerinden ├Ât├╝r├╝ yasaklanm─▒yor ama k─▒nan─▒yor. Rahats─▒zl─▒k verme noktas─▒nda iki eylem aras─▒nda sadece derece fark─▒ var. Bu tutum, ba┼č├Ârt├╝s├╝n├╝ Kur'an'─▒n emirlerinden bir emri olmaktan ├ž─▒kar─▒yor, gerekenden ├žok kutsalla┼čt─▒r─▒yor. O zaman da 'Madem bu kadar kutsald─▒, 28 ├×ubat'taki ├╝niversite eylemlerinde kutsal─▒n─▒za destek vermek yerine niye ka├žacak delik arad─▒n─▒z?' sorusu ortaya ├ž─▒k─▒yor.
- Ba┼č─▒n─▒ ├Ârt├╝p dar k─▒yafet giyen kad─▒nlar i├žin 's├Âzde tesett├╝rl├╝' yorumu yap─▒l─▒yor...

Ba┼č─▒n─▒ ├Ârten ama dar giyen kad─▒nlar da var, ba┼č─▒n─▒ ├Ârt├╝p tesett├╝re uygun giyinen de. Ama namaz k─▒l─▒p zina yapan, Hac'ca gidip i┼č├žinin hakk─▒n─▒ vermeyen dindar erkekler de var. Hepsini tart─▒┼čal─▒m. Sadece birini alman─▒z haks─▒zl─▒k ve b├╝t├╝n├╝ g├Ârmenin ├Ân├╝ne ge├žiyor. Kald─▒ ki, ba┼č─▒n─▒ ├Ârten ama dar k─▒yafetler giyen kad─▒nlar─▒ g├╝naha sevkeden ┼čey, b├╝y├╝k ├Âl├ž├╝de genelge├žer be─čeni k─▒staslar─▒ ve moda sekt├Âr├╝. ─░nsan nefsi olan bir varl─▒k, bu yer de bir s─▒nav alan─▒. Modern hayat, dayatt─▒klar─▒, do─čas─▒nda s├╝slenmek olan kad─▒n─▒n s─▒nav─▒n─▒ daha da zorla┼čt─▒r─▒yor. Ama sadece kad─▒nlar─▒n g├╝nahlar─▒n─▒ tart─▒┼čmak ─░slam'─▒n tek temsilcisi kad─▒nlarm─▒┼č gibi davranmak anlam─▒na geliyor ve erkeklerin elini rahatlat─▒yor. ─░slam, 'kad─▒nlar─▒n─▒z─▒ ortamlarda dilinize dolay─▒n, kendinizi asla sigaya ├žekmeyin' diyor da bizim mi haberimiz yok?
KADINLIKTAN İHRAÇ ETTİLER
- S├╝sl├╝, ├Ârt├╝l├╝ kad─▒na toplum nas─▒l bakmal─▒?

Bug├╝n m├╝tedeyyin erkeklerin m├╝stakbel e┼činde arad─▒─č─▒ kriter nedir? ─░man m─▒, g├╝zellik mi? ─░kincisi oldu─ču zann─▒nday─▒m. ├ľrt├╝l├╝ kad─▒nlar evlenmek i├žin s├╝sleniyor demeye getirmiyorum. Modern hayat herkesi ama az- ├žok de─či┼čtirdi, kad─▒n-erkek M├╝sl├╝manlar sek├╝lerle┼čti. A┼č─▒r─▒ sek├╝lerle┼čme ahlaki s├╝rmenaj─▒ beraberinde getirdi. M├╝sl├╝manlar, modern ├ža─č─▒n 'iyi g├Âr├╝nme' kutsal─▒n─▒, Kur'an'─▒n kutsal─▒n─▒ ara ara unutacak ├Âl├ž├╝de benimsedi. Kad─▒nlar da bundan pay─▒n─▒ ald─▒. Ba┼č├Ârt├╝l├╝ kad─▒nlardaki g├╝zel g├Âz├╝kme y├Ânelimini ancak bu s├╝re├ž ve erkeklerin de de─či┼čimiyle birlikte okudu─čumuzda do─čru anlayabiliriz. ─░┼čin ikinci ve birincisi kadar ├Ânemli k─▒sm─▒ da ┼ču ki, 28 ├×ubat'─▒n en janjanl─▒ g├╝nlerinde, 20'li ya┼člardaki gen├ž k─▒zlara ├Ârt├╝l├╝ olduklar─▒ i├žin sokaklarda teyze diye sesleniliyordu. Okuldan at─▒lmak bir yana sokaklarda da kad─▒nl─▒ktan ihra├ž edildi bu k─▒zlar. Oysa ba┼č├Ârt├╝l├╝ olmak kad─▒nl─▒k ├Âzelliklerinden azade k─▒lmaz.
─░SLAM'LA M├ťCADELE BA├×├ľRT├ťS├ť ├ťZER─░NDEN Y├ťR├ťT├ťLD├ť
- Ba┼č├Ârt├╝l├╝ kad─▒n daha m─▒ ├žok kontrol alt─▒nda tutuluyor?

Bu kutsall─▒k atfetme durumu. Kutsall─▒k atfetmek, kutsal─▒ ta┼č─▒yana hem sorumluluk y├╝kl├╝yor, hem de hizaya getirme hakk─▒ veriyor kutsall─▒k y├╝kleyicilerine. Kad─▒n─▒n erke─čin d├╝┼čt├╝─č├╝ hatalara d├╝┼čmemesi gerekti─či d├╝┼č├╝ncesinin ard─▒ndaki neden bu. Oysa Allah Teala'n─▒n g├Ârevlerin taksimat─▒nda adil davrand─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum. Laik├ži kesim de kad─▒nlar─▒n ├Ârt├╝s├╝n├╝n ─░slam nezdinde kutsal oldu─čunu d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝ i├žin b├Âylesine vandalla┼čabildi. ─░slam'la m├╝cadele ba┼č├Ârt├╝s├╝ ├╝zerinden y├╝r├╝t├╝ld├╝. ├×imdi dindar kesim de ba┼č├Ârt├╝s├╝ne ayn─▒ derecede kutsall─▒k atfediyor. Oysa ne ─░slam'─▒n tek temsilcisi ├Ârt├╝l├╝ kad─▒n, ne de tek emri ba┼č├Ârt├╝s├╝. Kul hakk─▒, zina, namaz, k├Ât├╝l├╝kten men de ─░slam kurallar─▒ndan birka├ž─▒.
AYRIM ÇABASI TUTMADI
- ├ľrt├╝l├╝ bir kad─▒n, a├ž─▒k bir kad─▒na nas─▒l bakar?

Hangi a├ž─▒k kad─▒n? ─░nanan ama ├Ârt├╝nme emrini uygulayamayan? ─░nanmayan? Ateist olup ahlaki de─čerleri sayesinde ├Ârt├╝l├╝ kad─▒nla pek ├žok kesi┼čim k├╝mesi bulunan? De─čer yarg─▒lar─▒ma beni incitecek ┼čekilde kar┼č─▒ olmayan a├ž─▒k bir kad─▒nla arkada┼č olabilirim. Yalan s├Âyleyen ├Ârt├╝l├╝ kad─▒na da ├žar┼čaf i├žinde bulunsa da itimat edemem. 'A├ž─▒k-├Ârt├╝l├╝' kategorizasyonunu, kad─▒nlar aras─▒nda ayr─▒┼čmaya yol a├žacak kadar derinle┼čtirme ├žabalar─▒ ├×ubat'ta ba┼člad─▒. Ama tutmad─▒.
- ─░slami de─čerlerle feminizm ├Ârt├╝┼č├╝r m├╝?
Kendimi feminist olarak tan─▒mlam─▒yorum. Temelde erkek ve kad─▒n─▒n ├žat─▒┼čma halinde olarak tasavvur edilmesi d├╝nyay─▒ alg─▒lama tarz─▒ma uymuyor. Feminizmin, lezbiyenli─či sal─▒k veren kolu da ├žok rahats─▒z edici. Ama feminizmle kesi┼čim k├╝melerim bulunabiliyor. Teredd├╝ts├╝z feminist olmam m├╝mk├╝n de─čil, ama kad─▒nlar─▒n kad─▒n olmakl─▒─č─▒ndan ├Ât├╝r├╝ u─črad─▒─č─▒ ayr─▒mc─▒l─▒klar oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum.
Aynada kendisini g├Âr├╝p k─▒z─▒yor
- Ba┼č├Ârt├╝s├╝nde marka da s─▒n─▒fla┼čma yarat─▒yor. Muhafazakar kesimde para ├Ânem mi kazan─▒yor?

S─▒n─▒fla┼čma oldu─ču do─čru. Oysa din karde┼čli─činin dayan─▒┼čma getirmesi gerekirdi. M├╝sl├╝manlar aras─▒na yay─▒lan─▒n rekabet yerine, birbirini desteklemek olmas─▒ gerekirdi. Sadece ba┼č├Ârt├╝s├╝ de─čil, araba markalar─▒, villa stilleri de ayr─▒m─▒ keskinle┼čtiriyor. ─░┼č├žinin hakk─▒n─▒ deste deste ├╝st ├╝ste koyuyor i┼čveren M├╝sl├╝man. Ve bu i┼č├žilerin ├žo─ču ├Ârt├╝l├╝ kad─▒nlardan, dindar yoksullardan m├╝te┼čekkil oluyor. Bunun sebeplerinden biri; serbest piyasaya, k├╝reselle┼čmeye olan itiraz─▒n desibelinin d├╝┼čmesi. ├ç├╝nk├╝ para ve iktidara h├╝kmedenin 'dindar kesimden' olmas─▒, 'bizden' duygusu sistemle hesapla┼čman─▒n ertelenmesine yol a├žt─▒. Dindarlar─▒n, dindarl─▒─č─▒n─▒n bir nedeni de Cumhuriyet kadrolar─▒n─▒n 'din d├╝┼čman─▒' olmas─▒, en az─▒ndan dindarlarda o hissi uyand─▒rmas─▒yd─▒. Devletin din d├╝┼čmanl─▒─č─▒ azald─▒k├ža, ├╝lkenin k├╝resel kapitalist sisteme entegrasyonu kolayla┼čt─▒.
- Mini Cooper'l─▒ ile durakta bekleyen ba┼č├Ârt├╝l├╝ aras─▒nda ayr─▒┼čma var m─▒?

Allah'la olan ba─č eprimeye, ibadetlerden duyulan lezzet azalmaya ba┼člad─▒─č─▒ yerde, insan madde pe┼činde ko┼čmaya ba┼člar. Herkesin ayn─▒ yere akt─▒─č─▒ bu maratona kat─▒lmamak neredeyse imkans─▒z. Bu maratonun kendisini sorgulamad─▒k├ža da ├ž─▒k─▒┼č yolu yok.
- Yeni bir T├╝rkiye var. Bu de─či┼čim muhafazakar kesimde nas─▒l ya┼čand─▒?

Dindar kesimler 10 y─▒ll─▒k s├╝re├žte modernizmin imkanlar─▒yla tan─▒┼čt─▒. Kendini kimlik ├╝zerinden ifade etme, demokratik yollardan m├╝cadele gibi olumlu denebilecek davran─▒┼č kal─▒plar─▒ s├Âzkonusu oldu, var olanlar yayg─▒nla┼čt─▒. ─░├žlerine kapanmaktan vazge├žtiler, ele┼čtiri yapmay─▒, protesto etmeyi ├Â─črendiler. Ama ilgin├ž bir ┼čekilde inan├ž merkezli olan protest bak─▒┼č a├ž─▒s─▒ kayboldu. De─či┼čmeyen ┼čeyler de var, mesela erkeklerin kad─▒na bak─▒┼č─▒. Nas─▒l ki Cumhuriyet rejiminin g├Âstereni karpuz kollu g├Âmlekli, pileli dizalt─▒ etekli ├Â─čretmen edal─▒, sa├ž─▒ boyal─▒ kad─▒nlarsa; son 10 y─▒l─▒n temsilcisi oldu─ču varsay─▒lanlar da ├Ârt├╝l├╝ kad─▒nlard─▒. Asl─▒nda dindar erkekler s├╝slenen, darac─▒k k─▒yafetlerle soka─ča ├ž─▒kan, l├╝kse tutku duyan, deniz tatili arzulayan ├Ârt├╝l├╝ kad─▒n─▒ ele┼čtirirken aynaya bakt─▒klar─▒n─▒ farkettiklerinden bu kadar bozuluyorlar. Bu temsil bi├žimi onlar─▒ kendilerinin de kaybetti─či de─čerlerle y├╝zy├╝ze getiriyor ve daha ├žok sald─▒rganla┼č─▒yorlar.
- Ba┼č├Ârt├╝s├╝ moda halini mi al─▒yor?

Allah a┼č─▒r─▒ya gidenleri sevmez ama 2011 y─▒l─▒nda ├Ârt├╝l├╝ kad─▒nlar─▒n binlerce ├╝r├╝n ├že┼čidinin oldu─ču bir ortamda, '┼ču anneanne ├žorab─▒ndan istiyorum' demesini de emretmemi┼čtir san─▒r─▒m. ─░nsan g├Ânl├╝ne ho┼č geleni, yak─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝n├╝ tercih eder.
'AÇIK OLSUN AMA ASKILI DA GİYMESİN'
- Muhafazakar erkeklere siteminiz var. Ba┼č├Ârt├╝l├╝ kad─▒n toplum i├žinde ve sorunlar─▒yla yaln─▒z m─▒ kald─▒?

Yaln─▒z kalmakla kalsa iyi, bir darbe de dindar erkeklerden yedi. ├ľrt├╝l├╝ kad─▒nlar─▒n yeterince 'presentabl' g├Âr├╝nt├╝ vermedi─či i├žin i┼čyerlerinde arka taraflara itildi─či, daha az ├╝crete ├žal─▒┼čt─▒r─▒ld─▒─č─▒ ger├že─či bin kez s├Âylendi. Ama bununla bitmedi ki; bug├╝n dindar erkek 'sa├ž─▒ a├ž─▒k olan ama ask─▒l─▒ da giymeyen' ┼čeklinde tarif edilebilecek bir mazbutluk d├╝zeyindeki kad─▒nlar─▒ e┼č olarak se├žmesinin ├Âzele┼čtirisini vermeden, ├Ârt├╝l├╝ kad─▒nlar─▒ fazla s├╝sl├╝ diye k─▒nayamaz.
- 'A├ž─▒k kad─▒na tebli─č yapmaya ├žekinir, ama ├Ârt├╝l├╝ kad─▒n─▒ ele┼čtirdik├že i├ž huzuru ya┼čar' diyorsunuz...

Bildi─činiz korkakl─▒k bu. ├ç├╝nk├╝ a├ž─▒k kad─▒n─▒ yolda ├ževirip 'Madem m├╝sl├╝mans─▒n─▒z, neden sa├ž─▒n─▒z─▒ ├Ârtm├╝yorsunuz' diyebilecek babayi─čit g├Ârmedim. Yapmas─▒ da gerekmiyor. Sonu├žta kafas─▒na ├žanta yeme ihtimali bulundu─čundan bedel ├Âdemeyi g├Âze alamazken; ├Ârt├╝l├╝ kad─▒n s├Âzkonusu olunca bu ├žekinceler d├╝┼č├╝yor. Sosyal medyadan kafelere toplumsal mecralar '├Ârt├╝l├╝ kad─▒nlar─▒n nas─▒l bozuldu─čundan' s├Âzeden erkek tayfas─▒ndan ge├žilmez halde. ├ťstelik ├Ârt├╝l├╝ kad─▒nlar─▒n yan─▒nda konu┼čuluyor. ├ľrt├╝l├╝ler 'mahallenin k─▒z─▒' oldu─čundan, s├Âzlerinin bedelini ├Âdeme durumu yok. Bu dedikodular─▒ yaparken, gelene─čin bir di─čer emri de g├╝me gidiyor ama: 'Kad─▒nlar─▒n ad─▒ ├Âyle ortal─▒k yerlerde kahvehane a─čz─▒yla telaffuz edilmez'.
- Ya┼čanan genel olarak bir kad─▒n sorunu mu, yoksa ├Ârt├╝l├╝ kad─▒n─▒n sorunu mu?
─░lk etapta ├Ârt├╝l├╝ kad─▒n─▒n y├╝zy├╝ze kald─▒─č─▒ bir sorun. Ancak genel itibariyla kad─▒n sorunlar─▒ndan bir kalem olarak almak gerekiyor. ─░kincisi dindar erkeklerin ba┼č├Ârt├╝l├╝ kad─▒nlara y├Ânelik ele┼čtirisinin temel arg├╝man─▒n─▒n ivmelenme noktas─▒ ataerkil d├╝┼č├╝nme bi├žimi. '├çok oluyor bunlar, s├Âz dinlemiyorlar' minvalindeki bir ele┼čtiri ─░slam kaynakl─▒ m─▒d─▒r, yoksa ataerkil dilden mi ne┼čet eder?
MUHAFAZAKAR ERKEK ─░├ç─░N ├ľRT├ť KR─░TER DE├É─░L
- Kimi ba┼č├Ârt├╝l├╝ gen├ž k─▒zlar, 'Muhafazakar erkek ba┼č─▒ a├ž─▒k k─▒zla sevgili olur, ba┼č─▒ ├Ârt├╝l├╝ k─▒zla evlenir' yorumu yap─▒yor...

Tam aksi de olabilir. Dindar erkeklerin e┼č se├žiminde ba┼č├Ârt├╝s├╝n├╝n olmazsa olmaz kriter oldu─čunu d├╝┼č├╝nm├╝yorum. Ama dindarl─▒─č─▒n─▒n alt─▒n─▒ ├žizmek i├žin ba┼č├Ârt├╝l├╝ bir kad─▒nla evlenip, sevgililerini a├ž─▒k kad─▒nlar aras─▒ndan se├žen de var. Genelle┼čtirme yapmadan bu ├Ârnekleri veriyorum, yoksa a├ž─▒k kad─▒n─▒n da, ├Ârt├╝l├╝n├╝n de se├žimlerine sayg─▒ g├Âsteren pek ├žok dindar erkek mevcut hala...

http://www.ensonhaber.com/ozlem-albayrakdan-dindar-erkeklere-gonderme-2011-09-18.html
cengiz-han
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 18 Sep 2011 23:37    Sujet du message: RÚpondre en citant

Basortu bu isin bir boyutu, ama ozellikle Turkiye'de basortude dini inan├ž en onemli husus degil bana gore.

Konu bu forumlarda tartisilmaya ├žalisildi ama ├žarsafa karsi olanlar, ├žarsaflilari ka├žirdilar ya da ├žarsaflilarin soylecek fazla bir seyi yoktu.

Duygu hanimin uzerinde durdugu genelde kadinin konumu. Cok guzel ustune basmis, kadin ortulu degilse erkek ne yapacagini sasiriyor, eli ayagi titriyor akli basindan gidiyor...
Yahu erkek denen yaratik bu kadar mi aciz?

Ancak kadin ve erkek ayrimciligi sadece Turkiye i├žin yahut Musluman ilkeler i├žin sorun degil, gelismis dedigimiz dunyada da obur tarafta gorunen kaba ve ilkel ayrimciligin burada incesi sinsice olani var.

Benim i├žin en onemli konu "Turkiye'de kadin olmak" git gide zorlasiyor. Benim Cumhuriyet donemi gorusum bu yonde, git gide hosgorusuz, tutucu bir toplum var Turkiye'de bu da ├žogu zaman ikiyuzluluk, sinsice davranislari da beraberinde getiriyor bence...
duygu
Admin
Admin

MessagePostÚ le: 21 Sep 2011 1:31    Sujet du message: RÚpondre en citant

Dogrusu bu konuda yalnizlik ├žekiyordum, beyler ekleme yapmislar sevindim...
Konuya devam edecegim, bu sadece yalnizliktan kurtulmanin sevinci diyelim.

Eee, buraya hi├ž mi kadin gelmiyor?
Raskolnikoff
V.I.P
V.I.P

MessagePostÚ le: 22 Sep 2011 10:49    Sujet du message: RÚpondre en citant

Buraya vakt-i zamaninda epeyi kadin geliyordu Duygu hanim....├Âzellikle burka konusunda karsi g├Âr├╝sl├╝ler arasinda hararetli tartismalar yasandi, ama kisa s├╝rede fikirlerin yerini kisisel satasma ve saldirilar aldi ve hanimlar arazi oldular forumdan.
Bence sorunlarin temelinde T├╝rk toplumundaki cinsel doyumsuzluk ├Ânemli rol oynuyor ve gelistirdigi tutuculukla birlikte bu iki ├Âge birbirini besliyor.
Bug├╝n g├╝nl├╝k basindaki bir spor haberinde Fener stadinda sadece kadin ve ├žocuklarin ├Ân├╝nde oynanan FB Manisa karsilasmasinda Manisali sporculardan birinin trib├╝nlerdeki kadinlara ├Âp├╝c├╝k yollamasinin nasil tepki dogurdugunu b├╝y├╝k bir saskinlikla okudum ├Ârnegin. Birisi kalkmis, "onun anasi yok mu?" demis bu da baslik olmus. Aklima yillar ├Ânce okudugum baska bir haber geliverdi. Adamin biri m├╝zik grubu "Eminem"in kasetini yolda bagira ├žagira satan bir korsan saticiyi "anamin adi Emine" diyerek bi├žaklamis!!!
Birka├ž sene ├Ânce katildigim forumlardan birinde de, basortusu, t├╝rban, tartismalarina katilarak " karilarini ├Ârtmek isteyen adamlarin kompleksli, kendilerine ve eslerine g├╝veni olmayan kisiler" oldugu g├Âr├╝s├╝m├╗ dile getirmistim, ve "baskasinin karisinin bacisinin orasini burasini g├Ârememek bir yerine mi batiyor?" diye bir yanit gelince o forumdan hemen ├žikmis, bir daha yazmamistim.
Erkek kadin, herkesin bedeninin sadece kendisine ait oldugunu ve baskalarinin o bedende ancak o bedeninin sahibinin onayi ├Âl├ž├╝s├╝nde "sinirli haklari" oldugunu, iki cinsin birbirine iltifatlarinin, hatta karsilikli arzularini dile getirmelerinin ├žok dogal oldugunu ve insanlarin birlikteligin karsilikli onay ├Âl├ž├╝leri i├žinde olmasi gerektigi ilkesini benimsemis biri olarak bu t├╝r ilkellikleri ger├žekten yadirgiyorum. Bir kadinin g├╝zelligini, ├žekiciligini sergilemesi, karsi cinsin ilgisini ├žekmeye ├žalismasi hem dogal, hem de onun hakki..Bu erkek i├žin de ge├žerli elbet. Kisitlamalar dogal olarak, olumsuz sonu├žlariyla, cinsel doyumsuzluga ve sapik davranislara yol a├žiyor.
Poster un nouveau sujet   RÚpondre au sujet    Forums d'A TA TURQUIE Index du Forum » Forum en langue turque Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller Ó la page 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Suivante
Page 1 sur 16

Sauter vers: